M_J_K 27.12.2017 17:18

Chciałbym zadać pytanie odnośnie godności człowieka. Słyszałem dwie opinie. Pierwsza jest taka, że człowiek posiada niezbywalną godność, która jest niezbywalna, ponieważ człowiek został odkupiony przez samego Chrystusa. Druga opinia mówi zaś, że człowiek tak naprawdę nie posiada własnej godności, ale jedynie odbija się w nim godność Boga i dlatego człowiek, poprzez swoje grzechy, może tę godność utracić. Jak to jest naprawdę? Czy człowiek może utracić swoją godność? Jeśli tak, to czy trafne jest określenie, że człowieka, który wyzbył się swojej godności, powinniśmy traktować najwyżej humanitarnie, ale nie musimy go traktować, jak równego nam w godności?

Odpowiedź:

W kontekście odpowiedzi na to pytanie warto zajrzeć do Katechizmu Kościoła katolickiego, gdzie wokół godności człowieka osnuty jest cały rozdział katechizmowego wykładu (kliknij TUTAJ). W skrócie: godność człowieka ma swoją podstawę w stworzeniu go przez Boga na swoje podobieństwo i obraz. Żaden grzech nie czyni go dzieckiem diabła. Tak więc nawet człowiek grzeszny tę ludzką godność ma.

Natura człowieka przez grzech uległa i ulega zranieniu, zepsuciu, ale się nie zmienia. Ciągle można ją uleczyć i naprawić.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg