Gość 08.04.2017 14:09

Szczęść Boże!

Chciałabym zapytać.

1.Czy „podrygiwanie” w Wielkim Poście, np. w domu, bez wychodzenia na jakiekolwiek imprezy, jest grzechem?
2.Co oznacza podniesienie przez kapłanów rąk podczas modlitwy na Eucharystii?
3.Na czym polegała mądrość Salomona, skoro pod koniec życia czy to Dawid, czy Salomon, to tak naprawdę nieraz się zagubili, a ich decyzje polityczne, różne chwiejności dotyczące wiary, ukazywały jakąś taką niestabilność ich duchowości?
4.Dlaczego mówi się, że ojcem wiary jest Abraham i że miał silną wiarę, skoro tak naprawdę miał wiele zwątpień, niecierpliwił się?
5.Robienie zakupów w sobotę po Mszy Św. wieczornej-czy nie jest grzechem?
6.Czy można przyjąć Komunię Św. dwa razy w ciągu jednego dnia na 2 Mszach które są jedna po drugiej, jeśli jest na obu gra?
7.Czy brak udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej albo wielkopostnych rekolekcjach jest grzechem?
8.Czy w czasie odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele trzeba klęczeć, czy wystarczy przyklękanie na słowach: „Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste…” Jeśli chodzi o dalszą część nabożeństwa, czy powinno to być klęczenie czy pozycja stojąca? Czy w domu można odprawiać Drogę Krzyżową siedząc?
9.Czy aby odprawić odpust zupełny, trzeba przyjąć Komunię Świętą i czy musi nastąpić to dokładnie tego samego dnia?
10.Czy nieuczestniczenie w obrzędach Liturgii w sobotę wieczór (Liturgia Światła, Słowa i Msza wielkanocna połączona z procesją rezurekcyjną) jest obowiązkowe i pod grzechem?
11.Czemu tak jest że czasami niektórych ludzi nie lubimy i jest wrażenie, jakby mieli jakąś negatywną energię i zły wpływ na nas?
12.Czy karmienie piersią w kościele jest dozwolone i stosowne?
13.Jak coś powiedzieć tak, by nie wyjawiać całej informacji czy prawdy, jak ktoś jest ciekawski lub dociekliwy, ale nie skłamać?
14.Czy gej, który nie rozwija w sobie tych skłonności i stara się żyć normalnie, może zawrzeć związek małżeński z kobietą, choć przyznaje się przed samym sobą, że jest gejem? Czy wtedy tej kobiecie też powinien to powiedzieć, że choć ma inną orientację, to chce żyć dobrze, mieć prawdziwą rodzinę, dzieci?
15.Czy aby odprawić odpust zupełny, trzeba przyjąć Komunię Świętą i czy musi nastąpić to dokładnie tego samego dnia?
16.Jak należy odnosić się do sytuacji przyjmowania imigrantów, a właściwie uchodźców? W tym pytaniu nie chodzi mi o to, aby poznać prywatne preferencje polityczne odpowiadającego, ale po prostu, jak związać to z chrześcijaństwem? Powinniśmy pomagać, otwierać się na drugiego, ale czyta się w prasie i ogląda w mediach że to przyjmowanie uchodźców w praktyce wiązać się może z deficytem budżetu, wykorzystywaniem nas do ich celów itd. To wszystko wydaje mi się takie podzielone i nie bardzo umiem powiązać wskazań kościoła z tym, co dociera do mnie o uchodźcach i co dzieje się w praktyce.

Przepraszam za tak długą listę i jednocześnie chcę podziękować osobie odpowiadającej za dzielenie czasu, rad i wiedzy na tym portalu, a na nadchodzący czas Świąt pragnę życzyć radości z tego czasu, odnowy duchowej i tego, wszystkiego, co Bóg wie, że każdy z nas potrzebuje. Z podziękowaniem i modlitwą, A.

Odpowiedź:

1. Podrygiwanie czy nawet tańczenie sobie w domu nie jest udziałem w zabawie w sensie, jakim to rozumie prawo kościelne. Dziecko bawiące się w piaskownicy, choćby to robiło z innymi dziećmi, też w takiej zabawie nie uczestniczy. 

2. Wzniesione ręce symbolizują wzniesienie duszy ku Bogu. 

3. Salomonowi tej mądrości z czasem zabrakło. Zaczął dobrze, skończył nie najlepiej...

4. Tak naprawdę, to on ostatecznie zawsze Bogu ufał. Nawet wtedy, gdy ten zażądał ofiary z jego jedynego syna...

5. Nie. 

6. Można.

7. Nie. 

8. Właściwą pozycją ciała do odprawiania Drogi Krzyżowej jest chodzenie. Przyklękamy na słowa "Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste", ale też nie ma zasadniczo takiego obowiązku, jest zwyczaj. Prywatnie można rozważań Mękę Pańską także siedząc. 

9. By zyskać odpust zupełny trzeba tego dnia, w którym spełniło się warunek uzyskania odpustu przyjąć też Komunię. 

10. Nie, nie ma obowiązku uczestniczenia w liturgii Triduum Paschalnego. Oczywiście trzeba pamiętać, że w niedzielę, ostatni dzień Triduum, trzeba być na Mszy. 

11. Nie wiem. Nie znam odpowiedzi na to pytanie. 

12. Nie wydaje mi się, by było to zachowanie pasujące do kościoła. W kościele przecież zasadniczo się nie je. Ale oczywiście może istnieć jakaś ważna okoliczność, by to zrobić.

13. Ciekawskiemu można powiedzieć, że nie chce się o sprawie mówić.

14. Homoseksualizm mocno utrudnia ważne zawarcie małżeństwa. Ale spraw musi być po prostu rozeznana. Bo różnie to bywa, są różne stopnie nasilenia tej tendencji...

15. Patrz punkt 9.

16. Krótko: chrześcijanin powinien mieć otarte serce na potrzeby bliźnich. Ale nie musi dawać się wykorzystywać.

Przepraszam, ale kiedy ktoś zadaje taką serię pytań nie mam sił odpowiadać na każde z nich drobiazgowo. 

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg