Gość86 22.12.2015 15:13

Dzień dobry !

mam pytanie odnośnie dekalogu.

kiedyś na forum napisałem, że Pierwsze przykazane dekalogu nie zabrania tworzenie obrazów czy rzeźb lecz zabrania otaczania ich boską czcią. Dlatego też w wersji katechizmowej mamy - nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.

czy te zdanie jest zgodne z nauką Kościoła ?

cały czas tak myślałem ale wątpliwości nabyłem czytając ten tekst zamieszczony na stronie internetowej :

"W II wieku przed Chr. zaczęto bić z brązu monety żydowskie, które odróżniały się od innych pieniędzy tym, że posiadały jedynie ornamenty roślinne. Żydzi bowiem nie tłoczyli wizerunków postaci na swoich monetach, do czego zobowiązywał ich zakaz z Księgi Powtórzonego Prawa, gdzie zapisano: „Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko” (Pwt 5,8). Podatek świątynny można było płacić jedynie walutą żydowską. Jeżeli do Jerozolimy przybywali pielgrzymi z diaspory albo z innych prowincji rzymskich, gdzie posługiwano się monetami pogańskimi, musieli dokonać wymiany."

co o tym odpowiadający myśli ?

Odpowiedź:

Zakaz wykonywania rzeź czy obrazów ludzi i zwierząt jest ściśle związany z pierwszym przykazaniem. Nie chodziło o zakaz dla zakazu, ale o łatwą możliwość popadnięcia w bałwochwalstwo. Izraelici i narody ościenne mieli tendencję do oddawania czci rzeźbom. Stąd zakaz ich wykonywania. A że nie był bezwzględny widać np. w księdze Wyjścia 37, 7 gdzie jest mowa o cherubach umieszczonych na końcach przebłagalni... Gdy nie istnieje już niebezpieczeństwo bałwochwalstwa zakaz nie obowiązuje. Zobacz TUTAJ... Ale Żydzi tej argumentacji nie przyjęli. I tyle...

J.