Gość 19.12.2015 17:23

Co robić jeśli podczas tygodnia czuje że jestem coraz dalej od Boga, tracę z nim kontakt? Jaką modlitwą najlepiej sie modlić wieczorem?
Bóg Zapłać.

Odpowiedź:

Wydaje mi się, że przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę z tego, że uczucia nie są dobrym miernikiem Twojej relacji z Bogiem. Bóg jest bliski każdemu, kto wypełnia Jego przykazanie, przykazanie miłości. Ale pewnie i do niejednej zagubionej drachmy, owcy czy marnotrawnego syna Bóg przychodzi z miłością. Jeśli nie czujesz bliskości Boga, to wcale nie znaczy, ze blisko Niego nie jesteś.

Jeśli nie uczucia, to co? Chyba przede wszystkim trzeba słuchać swojego sumienia. Przypomnijmy - sumienie to zdolność rozróżniania dobra od zła. Jeśli sumienie mówi Ci, ze żyjesz dobrze albo że Twoje grzechy nie są jakieś bardzo wielkie (śmiertelne, ciężkie), to jesteś blisko Boga nawet jeśli tej Jego bliskości nie odczuwasz...

Nie ma modlitwy, która przywróci Ci uczucie bycia blisko Boga. Ale kiedy Go nie odczuwasz, to możliwe są w zasadzie dwa powody: albo jest w Tobie jakiś nieporządek, grzech, który Cię oddziela od Boga, albo wszystko jest OK, tylko Bóg dopuszcza na Ciebie taką próbę. Tak jak dopuszcza na wielu świętych, np. na bł. Matkę Teresę z Kalkuty. W teologii duchowości nazywa się to "nocą ciemną" albo "nocą zmysłów"... To ważne doświadczenie. Między innymi jest okazją do pokazania samemu sobie, czy kochamy Boga dla Niego samego, czy dla tego przyjemnego poczucia, że jest blisko nas...

J

 

Pytania z dnia...

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8

Pytanie #5115294

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Mam pewien dylemat związany z moimi prośbami w modlitwie. W każdej modlitwie wieczornej i porannej czuję, że powinienem modlić się o życie i zdrowie dla mojej rodziny, bo oni tu na ziemi sa dla mnie najważniejsi. Intencja pewnie dobra, lecz niepokój i strach przed utratą powoduje, że takie proszenie to z 2/3 modlitwy mojej. Czasami czuję, że tak powinienem się modlić i ciężko polemizować z takimi myślami. Ostatnio stwierdziłem, że spróbuje wszystkie te prośby zanosić przed niedzielną Mszą Świętą, a w ciągu tygodnia tylko prosić o wysłuchanie błagań sprzed Mszy.

Czy to dobry pomysł? Może ma Odpowiadający jakieś rady dla osób w podobnej sytuacji? Jest we mnie lęk, że coś może im grozić albo że moje natrętne myśli źle życzące zostaną wzięte za prawdziwie moje, albo że zły zacznie działać, czego nie chce i proszę Boga o obronę.

I tak przy okazji, czy jest potrzeba modlitwy o bezpieczeństwo, życie i zdrowie, gdy nikomu nic nie dolega? W sensie, czy samo zawierzenie się Bogu i prośba o łaski i błogosławieństwa nie zawiera w sobie prośbę o ochronę życia i zdrowia - które są darem i dobrem? Trochę filozoficzne pytanie, ale nie umiem się odnaleźć. Po stracie dwóch bliskich osób ten strach zakrzątał mi głowę. I choć wiem, że winić się nie mogę, to pojawia się poczucie "a może byś wybłagał ratunek dla nich"... Nie wiem, co o tej mojej sytuacji myśleć, bardzo bym prosił o odpowiedź i rady.

Bóg zapłać