Nata 17.12.2015 18:43

Mam pytanie które mnie dręczy. Otóż kiedy byłam dzieckiem w podstawówce(...)

Nie wiem co o tym myśleć a przechodzenie kolejnej spowiedzi generalnej chyba już czwartej w ciągu dwóch lat nie wiem czy to ma sens. Mam 16 lat.
Jeśli można prosze to pytanie ukryć
Dziękuje.

Odpowiedź:

Jeśli się z tego grzechu spowiadałaś, nie ma problemu nieważnej spowiedzi. To, ze spowiadający się czasem nie ujmie sprawy jak należy nie jest żadnym zatajeniem. Ważne, że wyznał ten grzech tak, jak w danej chwili swoją winę rozumiał.

Pomijając już nawet to co napisałem wyżej chciałbym wyjaśnić, ze skoro już dwa razy odbywałaś w ostatnim czasie spowiedzi generalne nie wydaje mi się, by w ogóle była potrzeba jakaś następna. Nawet gdybyś sobie przypomniała jakiś kolejny grzech albo gdyby pojawiła się kolejna wątpliwość. Spowiedź generalna właśnie jest po to, żeby rozwiązać wszystkie dawne problemy. I już do nich nie wracać. Jasne, gdyby komuś nagle coś ważnego się przypomniało to mógłby to wyznać w spowiedzi. Ale nie musiałby niczego powtarzać. Z zapomnianymi grzechami jest tak, że wyznajemy je właśnie jako grzechy zapomniane w ostatniej spowiedzi. Bóg je odpuszcza i koniec. Nie ma już problemu, że trzeba ileś tam spowiedzi powtarzać. Gorzej, jeśli ktoś tai jakiś grzech ciężki, celowo o nim nie mówi w spowiedzi. Wtedy faktycznie potrzebna jest spowiedź obejmująca grzechy ciężkie od ostatniej ważnej spowiedzi. Ale i wtedy, tylko zatajenie grzechu czyni spowiedź nieważną. Zapomnienie z całą pewnością nie.

Nie martw się więc i nie zadręczaj, Wszystkiego dobrego...

J.