Gość 05.10.2015 20:32

Szczęść Boże,
Chciałam zapytać, czy są jakieś ograniczenia w słuchaniu piosenek? Wiem, że słuchanie piosenek satanistycznych, lub obrażających Boga jest grzechem ciężkim. Zastanawiam się, czy jest jakaś ,,zakazana lista'' i czy katolik może słuchać Lady Gagi, lub Dody? Chciałabym również wiedzieć, czy słuchanie piosenek radzieckich(które często wychwalają Armię Czerwoną i rosyjskich żołnierzy walczących w II w.ś) jest grzechem? Jeśli tak, to jakim? Dodam, że w żadnym wypadku nie mam poglądów komunistycznych, a piosenki, o których wspominam podobają mi się ze względu na melodię i język.

Odpowiedź:

1. Nie ma listy "zespołów zakazanych" ani "zakazanych piosenek". Co do piosenek chwalących satanizm... Uważałbym z tym grzechem ciężkim. Co innego słuchać, co innego słuchać z upodobaniem, identyfikując się z ich treścią... Niedawno oglądnąłem skecz kabaretowy pewnej grupy. Wydał mi się bluźnierczy. Budził we mnie nie radość, ale zażenowanie bezmyślnością w szarganiu świętościami jego autorów. Nie sądzę, bym oglądając ten skecz popełnił jakikolwiek grzech...

2. Słuchanie takich piosenek nie jest żadnym grzechem. Jakie zło w ten sposób wspierasz? Przecież nie dawne zbrodnie komunistów. To dziś w sumie tylko folklor..

J.