Gość 30.07.2015 07:05

Na mojej ostatniej spowiedzi zapytałem spowiednika czy mam nie wracać do grzechów z przeszłości i ksiądz spowiednik powiedział,że mam nie wracać do dawnych grzechów.Czy jeżeli nie pamiętam czy podczas tej spowiedzi żałowałem za grzechy i czy miałem postanowienie poprawy to ta spowiedź jest ważna i czy mam nie wracać do dawnych grzechów?
Czy ta spowiedź jest ważna,skoro tuż po niej zacząłem mieć pokusy albo złe,np.bluźniercze i może też nieczyste myśli i na drugi dzień poszedłem do seksuologa leczyć się z uzależnienia od masturbacji?

Odpowiedź:

1.Skoro spowiednik powiedział, by do dawnych grzechów nie wracać, to nie wracaj. Bez dyskusji. Nie pamiętasz czy żałowałeś? Skoro z własnej woli byłeś u spowiedzi, to najpewniej tak. Przecież byś do spowiedzi nie poszedł, gdybyś choć trochę nie żałował, prawda?

2. Przyszłość nie wpływa na ocenę tego, co było wcześniej. Jeśli spowiedź była ważna - nie mam podstaw, żeby to kwestionować - to popełnione następnego dnia grzechy nie czynią jej nieważną. Zresztą, zauważ, ze piszesz o pokusach, nie grzechu...

J.