Gość 17.03.2015 22:26

Szczesc Boze

1. Czy bicie sie w lesie na tzw ustawkach miedzy kibicami klubow pilkarskich jest grzechem ciezkim? (ustawka, czyli umuwiona walka. Oczywiscie na gole rece bez nozy i rzeczy tego typu)

2. Czy katolik ma obowiazek donoszenia na policje jesli wie o jakims przestepstwie?
Np moj znajomy napada na bank, a ja wiem gdzie sie znajduje. Ja osobiscie w takiej sytuacji bym nie doniosl, chodz tez bym nie wychwalal czynu mojego znajomego gdyz wiadomo ze taki napad jest wielkim zlem. Ale na pewno bym nie doniosl bo raz, ze donosznie (szczegolnie na znajomych) to zwykle chamstwo, a dwa, ze to by na pewno nie pomoglo mojemu znajomemu, wrecz przeciwnie.

Odpowiedź:

Ocena zła "ustawki" będzie zależała od tego, co się tam konkretnie dzieje. Przecież gołymi rekami tez można zrobić wielką krzywdę. Więc i decyzja by w tym uczestniczyć jest zgoda na poważne zło...

2. Czy trzeba donosić... Trzeba wybierać dobro albo mniejsze zło. Czasem trudno powiedzieć, co będzie mniejszym złem: donieść czy pozwolić by bandyta się rozzuchwalił i potem kogoś zabił...

J.

 • Andrzej
  24.03.2015 08:00
  Uważam, że takie ustawki to jakieś nieporozumienie. Przecież na mecz powinno się iść po to, by kibicować swojej drużynie, a nie po to, by po meczu się bić. To jest chore, wypaczające sens sportu, z miłością bliźniego też niewiele ma wspólnego. Jak można bić na niby? Po co? Przecież podczas takich ustawek komuś może się stać krzywda, gołymi rękami też można skrzywdzić. Do tego jest to dawanie złego przykładu osobom, które mogą to widzieć, np. dzieciom i promowanie agresji. Jeśli macie nadmiar energii, emocji itd., to zawsze możecie iść na siłownię, albo na salę bokserską i wyżyć się na worku treningowym.
 • Luiza
  27.03.2015 07:47
  Krótko i na temat: takie praktyki to złamanie przykazania: nie zabijaj. Przecież gołą pięścią też można kogoś zabić, trwale okaleczyć, uszkodzić jakieś narządy wewnętrzne itd. Chory pomysł.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.