Gość 17.03.2015 18:39

Pozdrawiam.
Zbliża się Wielkanoc, chcę więc zadać kilka pytań odnośnie liturgii Triduum paschalnego.
1. Jak powinno wyglądać przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i do Grobu Pańskiego jeśli jest Kilka puszek a tylko jeden kapłan? Czy może powinien przenieść jedną puszkę do ciemnicy a do grobu tylko monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a pozostałe zostawić w tabernakulum?
2. widziałem kilkakrotnie że w czasie Wigilii Paschalnej światła w kościele zapala się dopiero w czasie Gloria. czy to jest błędem ? czy można to praktykować?
3. Czy krzyż do adoracji w Wielki Piątek powinien być drewniany, czy może być metalowy?

Dziękuję za pomoc

Odpowiedź:

1. Tabernakuum ma być puste.

2. Zapalenie świec dopiero podczas Gloria jest zgodne z przepisami liturgicznymi dotyczącymi sprawowania liturgii Wigilii Paschalnej.

3. W kościołach zazwyczaj są drewniane krzyże.

J.

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.