Gość 22.01.2015 18:55
1. Czy w poście eucharystycznym można pić tylko wodę zwykłą niegazowaną? Tzn. odpada kawa, herbata czy sok? A co z wodą smakową, niby to też woda, a niektórym nie przejdzie przez gardło (bo bez smaku - mnie od razu odrzuca;)
2. Czy jeśli ktoś napije się np. herbaty krócej niż godzinę przed Komunią, to nie powinien jej przyjmować? Osobiście wydaje mi się że powstrzymanie się od jedzenia jest trochę ważniejsze, czy się mylę...
3. Podczas odmawiania Chwała Ojcu nie trzeba czynić znaku krzyża. Czy należy lekko pochylić głowę tak jak podczas odmawiania Wierzę w Boga (na słowa "i poczęła z Ducha Świętego"), czy nie jest to konieczne?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź: )
1-2. Reguluje to kanon 919 Kodeksu prawa kanonicznego:
§ 1. Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.
§ 2. Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.
§ 3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.
3. Nie ma takiej potrzeby. Przepisy o których mówisz dotyczą sprawowania Mszy.
J.