Gość 13.02.2014 14:45

W wywiadzie z egzorcystą: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/pk201333_diabel_sie_boi.html można przeczytać, że założenie konta w niektórych grach komputerowych jest równoznaczne z podpisaniem paktu z diabłem, nawet jeśli jest to działanie nieświadome. Niestety, ksiądz nie wymienia, o jakie gry czy strony internetowe chodzi. Kiedyś zakładałam konto w grze opartej na powieściach (...) Zagrałam parę razy, ale potem przestałam, bo mnie to nie zainteresowało, chociaż konta nie kasowałam. Czy w takim razie jestem zagrożona, mam się czego obawiać, że przez założenie konta w tej grze podpisałam taki pakt? wydaje mi się, że aby zawrzeć taki pakt, potrzebna jest też świadomość człowieka i nie można tego zrobić niechcący, ale po lekturze tego wywiadu z egzorcystą nieźle się przeraziłam... czy też mogę być zagrożona i jak to sprawdzić?

Odpowiedź:

Przepraszam, ale skąd mam wiedzieć co zaakceptowałaś rozpoczynając grę? Mam to sprawdzać? Ty nie wiesz co robisz?

Dopóki nie dostrzegasz w swoim życiu jakichś konkretnych objawów działania diabelskiego, to nie ma powodów do obaw. Zresztą w tym tekście napisano jak się chronić przed wpływem diabła. W ostatnim akapicie:

− Chroni nas przede wszystkim Bóg, więc najważniejsze to żyć w łasce uświęcającej i przystępować do sakramentów. Naszą bronią jest także modlitwa, relikwie świętych i sakramentalia. Powiedzenie: „Bać się czegoś jak diabeł święconej wody”, jest jak najbardziej prawdziwe. Stąd warto mieć także w domu, przy drzwiach, kropielnicę i jej używać. Ważna jest również życzliwość między ludźmi, bowiem wówczas nie będzie złorzeczenia czy zazdrości. Jednocześnie nie możemy ulegać lękowi, że wszędzie czyha na nas zło: w każdej bajce, symbolu czy muzyce. Oczywiście bywają takie, które są demoniczne, ale nie możemy wszędzie panicznie doszukiwać się działania diabła — to nie jest chrześcijańskie podejście. Warto jednak mieć w sercu słowa św. Pawła, który zachęca do tego, aby unikać wszystkiego, co ma choćby pozór zła.