odna 26.01.2014 15:48
1. Czy krzyże na miejscu wypadku np. przy autostradach są dozwolone i powinny być, czy jest to tylko ludzki wymysł ?.
2. Czy osoby świeckie mogą omawiać brewiarz ?.
3. Czy odmawianie pacierza np leżąc w łóżku, bądź siedząc w fotelu jest grzechem ?.
4. Czy osoba która popełniła samobójstwo ma szansę na niebo ?.
5. Można za taką osobę ofiarować np. post ?. Czy to coś pomoże ?.
6. Czy kapłan po 'zrzuceniu' sutanny może wziąć ślub cywilny ?.
7. Czy spożywanie alkoholu w niewielkiej ilości przez osobę np. 15 letnią jest grzechem ciężkim ?.
8. Czy noszenie żałoby po zmarłej osobie jest obowiązkowe, jeżeli wiemy, że ona zmarła w stanie łaski uświęcającej ?.
1. Ludzie stawiają krzyże tam, gdzie chcą. Jeśli tylko nie jest to jakoś sprzeczne z miłością Boga i bliźniego stawiać można. Ale nie jest to to jakiś wymóg..
2. Nie ma przeszkód.
3. Nie. Byle nie było wyrazem jakiegoś lekceważenia Boga. Postawa leżąca zasadniczo nie jest jednak postawą modlitewną. Modlitwa na leżąco w łóżku powinna więc być wyjątkiem, spowodowanym choroba czy zmęczeniem, a nie stałym zwyczajem. Podobnie zresztą z modlitwą w fotelu nie należy przesadzać. Czytasz tak Pismo Święte? W porządku. Ale czasem może to być wyraz jakiegoś lekceważenia Boga. Zwłaszcza gdy człowiek nigdy nie zgina kolan do modlitwy...
4. Grzech ciężki, który uniemożliwia zbawienie, można popełnić tylko świadomie i dobrowolnie. W przypadku samobójcy uzasadnione jest pytanie o dobrowolność. Szanse na zbawienie więc jest, ale to tez zależy od tego, jak ten samobójca żył wcześniej.
5. Można.
6. Prawo państwowe mu tego nie zabrania. Jeśli chciałby zgody na ślub kościelny, musiałby prosić Stolicę Apostolską o specjalną dyspensę...
7. Do osiągnięcia pełnoletności w ogóle nie powinno się używać alkoholu.
8 Noszenie żałoby nigdy nie jest obowiązkowe. Prawo kościelne tego nie nakazuje. Wszystko zależy od konkretnej osoby i panujących w jej otoczeniu zwyczajów w tym względzie. Ale nienoszenie żałoby grzechem nie jest.
J.