Martin 02.09.2011 09:20

"W okresie narzeczeństwa zabronione jest to wszystko, co wywołuje podniecenie seksualne oraz to, co naraża na grzech nieczystości. To zasada obowiązująca wszystkich nie będących małżonkami. Tyle że w okresie narzeczeństwa usprawiedliwione są zachowania, które mogą takie stany wywołać (choć nie muszą). Np. pocałunek. To okazania miłości i czułości. Może do podniecenia doprowadzić. Jeśli jednak narzeczeni nie mają takiej intencji, a ewentualne podniecenie pojawia się niechcący, to nie mają grzechu. Powinni w takiej sytuacji po prostu przestać na na przyszłość bardziej uważać."

Czy ta powyższa rada Odpowiadającego J. nie dotyczy również relacji chłopak-dziewczyna nie będący narzeczonymi (oficjalnie)? Od kiedy zaczyna się narzeczeństwo? To w końcu nie będący narzeczonymi mogą się pocałować bez intencji wzbudzenia podniecenia (czyli nie np. "pompa tłocząco ssąca") czy nie? A jeśli ktoś u nienarzeczonym pojawi się podniecenie ale go nie akceptują to grzech ciężki jest?

Dużo nie jasności. Tak sobie myślę, że skoro odpowiadający zna już problemy ludzi np. w sferze relacji damsko męskich to może dobrze było by poukładać i dać jasne wskazówki, utworzyć jakieś działy jak kilka to po prawej. Bo czytanie różnych odpowiedzi może pomóc, a czasem myślę że zaszkodzić dodając więcej wątpliwości. Wiem, że każdy powinien sam w sobie na swoje problemy odpowiedzieć ostatecznie i że najlepiej pytać spowiednika, ale skoro już jesteście...

Pozdrawiam :-)
Z Bogiem.

Odpowiedź:

Narzeczeństwo zaczyna się od zaręczyn. Można tę formalność pominąć, ale na pewno nie można za narzeczonych uznać ludzi, którym nie w głowie myśl o małżeństwie.

W dziedzinie seksualności granica między tym, co jest godziwe i uprawnione, a tym co jest nieczyste bywa płynna. I często zależy nie od ułożenia ludzkich ciał, ale od intencji. Tworzenie ścisłych zasad byłoby wchodzeniem w międzyludzkie relacje z linijką stoperem. Tak się nie da. Bo dla jednego krótki pocałunek na pożegnanie będzie wyrazem czułości, a dla innego taki sam prośbą o więcej.

J.

więcej »