YXV 30.01.2011 21:14

Chciałabym wyjaśnić dwie rzeczy:
1. Wiele razy odpowiadający mówił, że stosowanie środków antykoncepcyjnych w celach leczniczych jest dozwolone o ile nie są to środki wczesnoporonne. Sporo czytałam o tabletkach antykoncepcyjnych i nie znalazłam informacji żeby istniały takie które tego działania nie mają. Wszystkie tabletki mają działanie antynidacyjne (nie pozwalanie na zagnieżdżenie się zarodka). Tak więc wynika z tego, że nie można stosować tabletek antykoncepcyjnych i współżyć, bo wszystkie mogą działać wczesnoporonnie?

2. Odpowiadający w pewnych miejscach twierdzi, że tabletki "po" mają ZAWSZE działanie wczesnoporonne, bo na antykoncepcję jest za późno. To nie jest prawda. Wystarczy przeczytać na ulotce, że tabletka "po" ma dokładnie takie same działania jak inne pigułki. Do zapłodnienia nie dochodzi w chwili stosunku, może do niego dojść nawet kilka dni po. Po za tym kiedy weźmie się tabletkę przed owulacją, doprowadza ona do zaniknięcia tej owulacji. Tak więc nawet antykoncepcja awaryjna może zapobiegać poczęciu, przez zatrzymanie owulacji lub utrudnienie dotarcia plemnikom do komórki jajowej, nawet jeśli jest zażyta już po stosunku. Oczywiście działa też w ten trzeci sposób - usuwa zarodek, jeśli do zapłodnienia doszło. Jednak nie można jednoznacznie mówić, że antykoncepcja awaryjna jest ZAWSZE usuwaniem poczętego życia w odróżnieniu od innych metod antykoncepcji hormonalnej. Także ona ma dwa działania.
Czy zatem grzech wynikający z brania takiej tabletki, mając zamiar zastosować ją w celach antykoncepcyjnych (oczywiście będąc jednocześnie świadomym, że może też usunąć zarodek) nie powinno się traktować się na równi z grzechem brania zwykłych tabletek hormonalnych?


Proszę nie traktować tego jako atak, po prostu chciałabym mieć jasność sytuacji jak to naprawdę jest w tych dwóch sprawach.

Odpowiedź:

Jeśli człowiek przyjmuje lekarstwa, których działaniem ubocznym jest działanie antykoncepcyjne, nie popełnia żadnego grzechu. Nawet gdy wtedy podejmuje współżycie seksualne. Gdy w grę wchodzi pozbawienie życia już poczętego, należałoby rozważyć zaprzestanie na ten czas współżycia, ewentualnie zastosowanie metod naturalnych, które poczęcie by wykluczyły. 

Przypominam: mowa o lekarstwie, którego trzeba użyć, a który ma takie a nie inne działanie uboczne. Nie o zażywanie takiego specyfiku w celu uniknięcia poczęcia....

2. Kiedy człowiek siada za kierownicą samochodu zdaje sobie sprawę, że może spowodować wypadek. Takie sprawy się zdarzają. Ale kiedy jedzie tym samochodem przez miasto z prędkością 120 km/h wie, ze prawdopodobieństwo wypadku jest znacznie większe. Tak samo jest z pigułkami antykoncepcyjnymi i z tabletką "po". 

Proszę nie zapominać o jeszcze jednej rzeczy: Kościół działania antykoncepcyjne zawsze uważa za ciężki grzech. Zezwala na leczenie. Jak zwykle powinno ono być adekwatne do zagrożenia, jakie powoduje choroba...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg