Barteas 29.01.2011 09:49

Szczęść Boże !!!

Proszę odpowiedzieć mi na kilka pytań:
1. Jak należy traktować szatana JAKO wroga czy też go lubić bo w końcu też jest stworzeniem Boga, czy można go nienawidzić ? Cy to grzech go nienawidzić czy też lubić ?
2. Czy nienawidzenie robienia czegoś np sprzątania to grzech ciężki ?
3. Czy jeżeli w postanowieniu poprawy złożyłem Bogu nieroztropną przysięgę, że nie będę robić pewnego grzechu a potem po spowiedzi to zrobiłem to to ta spowiedź się nie liczy i trzeba podejść do niej drugi raz ?
4. Jak należy odbyć spowiedź generalną ? czy należy powiedzieć że się do niej podchodzi i powiedzieć wszystkie grzechy z swojego życia nawet te odpuszczone dla większego oczyszczenia, lub też się uważa że nie nie zostały odpuszczone z względu na złe odbytą spowiedź, grzechy najczęstsze ? Bo niektórzy mówią że jeśli się je powie to się nie wierzy w łaskę odpuszczania grzechów przez boga i popełnia się grzech przeciw Duchowi św.
5. Czy jeśli się wyzna grzechy których się nie jest pewien czy się je popełniło, być może nie ale się je wyznaje bo nie jest się pewien to czy to grzech czy nie ?
6. Jeśli się odbyło spowiedź ale uważa się że nie była ona dobrze odbyta to można wyznać grzechy z tej spowiedzi przy następnej spowiedzi dla większego oczyszczenia nawet jeśli zostały one odpuszczone przy tej poprzedniej ?

Odpowiedź:

1. Szatanowi należy się SPRZECIWIAĆ. Bo on nigdy nie chce dla człowieka dobrze. Na pewno jest wrogiem. Ale akurat nienawidzić nie należy nikogo. Bo to jakieś zwycięstwo szatana...

2. Nienawiść jest grzechem. A musisz widzieć wszystko tak skrajnie? Nie możesz powiedzieć, ze "nie lubisz sprzątać"? Wtedy takie myśli jak to, czy możesz czegoś nienawidzić nie będą Ci po głowie chodziły...

3. Zawsze obiecujemy Bogu poprawę. Złamanie takiej obietnicy oczywiście jest złe, ale nie jest to grzech, z którego trzeba się dodatkowo spowiadać. Wiadomo: każdy kto się spowiada ma go na sumieniu. Przecież wcześniej żałował, obiecywał poprawę... Ale jeśli złożyłeś przysięgę, to musisz porozmawiać o tym ze spowiednikiem. Ważne: nigdy nie powinniśmy przysięgać. Wyjątek od tej zasady do przysięga małżeńska czy śluby zakonne. Ale top decyzje przemyślane...

4. Spowiedź generalna jest potrzebna, gdy ktoś taił jakiś grzech i odbył nieważne spowiedzi. Jest zalecana dla tych, którzy rozpoczynają jakiś nowy etap życia. Np. dla narzeczonych, którzy niebawem zamierzają się pobrać. Ale bywa i niewskazana. Właśnie wtedy, gdy ktoś chce ja odbyć "dla lepszego zmazania grzechów". Chęć odbycia takiej spowiedzi, poza przypadkiem tajenia - bo on jest oczywisty - należałoby najpierw skonsultować ze spowiednikiem..

5. Należałoby powiedzieć o swoich wątpliwościach. Ale zasadniczo zbytnie oskarżenie się nie jest grzechem. Świadczy o problemach, nie o złej woli...

6. Nie. Nie należy "poprawiać" spowiedzi wcześniejszej. Z dwoma wyjątkami: w przypadku zatajenia grzechu - wtedy spowiedź była nieważna i wszystko trzeba powtórzyć  i gdy się o jakimś grzechu ciężkim zapomniało - wtedy mówi się tylko o tym jednym, zapomnianym grzechu. 

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg