Micho 14.01.2011 18:49

Szczęść Boże! Mam dwa pytania:
1. Czy Emmanuel i Jezus to jedno i to samo imię? Chciałbym też zapytać, czy jest coś złego w nadawaniu dzieciom (chłopcom oczywiście) imienia Jezus?

2. To takie dziwne pytanie, ale bardzo mnie interesuje. Nie wiem w jakim wieku jest Odpowiadający, ale zaryzykuję. Czy pamięta Odpowiadający jak to było gdy wprowadzano w polskim Kościele postanowienia Soboru Watykańskiego II? Chodzi mi konkretnie o zmianę języka liturgicznego (z łaciny na polski). Wszyscy wierni byli chyba przyzwyczajeni do łaciny i potrafili po łacinie odpowiadać na słowa kapłana w czasie Mszy św. Czy, kiedy wprowadzano do liturgii język polski, księża uczyli wiernych jak po polsku mają włączać się w odpowiednim czasie do liturgii, rozdawali kartki z polskim tekstem modlitw itp.? Czy Msza św. w języku polskim różni się (oprócz języka) od Mszy św. którą sprawowano wcześniej po łacinie, czy też Mszę łacińską po prostu przetłumaczono na język polski, a same teksty modlitw są takie same? I kiedy właściwie (w którym roku) wprowadzono w Polsce Mszę św. w języku narodowym?
Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedź:

1. Nie, to nie jest jedno imię. Jezus znaczy "Bóg (Jahwe) zbawia. Emmanuel znaczy "Bóg z nami"... Tyle że to drugie występuje w proroctwie Izajasza o narodzonym dziecku. W tym kontekście warto przypomnieć, kim  był i jest Jezus: będąc człowiekiem jest równocześnie Bogiem. Przebywając na ziemi w ludzkim ciele faktycznie był "Bogiem z nami"...

2. Dużo tego odpowiadania po łacinie nie było. Ministranci mieli więcej roboty ;)

Wprowadzanie posoborowych reform pamiętam mgliście, bo byłem dzieckiem. Pamiętam, jak uroczyście postawiono przy ołtarzu ambonkę, z której zaczęto czytać słowo Boże. I z jakim nabożeństwem  do sprawy podchodzono. Pamiętam uczenie śpiewów (melodii części stałych Mszy), choć nie wiem akurat, czy to miało związek z reformami. 

Przebieg Mszy po soborze różni się nieco od tego, co było przed soborem. Ogólnie rzecz biorąc trochę obrzędy skrócono (zwłaszcza wstępne) wydłużono  liturgie słowa, zmieniono ustawienie księdza przy ołtarzu (teraz przodem, przedtem tyłem do ludu). Więcej modlitw odmawianych jest teraz na głos...

Który to był rok? Musiała to być końcówka lat sześćdziesiątych ;)

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg