Janusz 17.04.2010 18:21

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie kultu świętych oraz problemu usprawiedliwienia. Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź, zwłaszcza, że moje ostatnie pytanie zostało zignorowoane.

1) W Katechizmie Kościoła Katolickiego w punkcie 971 czytamy, że "Kult ten... [Najświętszej Maryi Panny] choć zgoła wyjątkowy, różni się przecież w sposób istotny od kultu uwielbienia, który oddawany jest Słowu Wcielonemu na równi z Ojcem i Duchem Świętym, i jak najbardziej sprzyja temu kultowi".

W jaki sposób on się różni?
Czy do Maryi można się zwracać słowami "spraw", albo "przyjmij do nieba zmarłych"? Czy te formy nie powinny używane tylko w odniesieniu do Boga?
Do dziś powtarzamy starożytną modlitwę "Pod Twoją obronę" nazywając Maryję m.in. "Pośredniczką". Jak to się ma do słów św. Pawła:
Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1 Tm 2,5-6a)

Nie próbuję kwestionować roli Matki Bożej, która jest dla mnie niepodważalna. Nie rozumiem jednak niektórych aspektów i tym bardziej nie potrafię bronić katolickiej nauki o Maryi wobec znajomych protestantów, którzy często wysuwają powyższy cytat jako argument przemawiający przeciw kultowi Maryi i innych świętych.

2) Na czym polegają różnice w katolickim i luterańskim rozumieniu usprawiedliwienia? Wspólna Deklaracja ws. nauki o usprawiedliwieniu z 1999 roku nie jest tu dla mnie dość jasna.

Pozdrawiam!

Odpowiedź:

1. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w KKK 956:

"Wstawiennictwo świętych. "Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą".

Pośrednictwo Maryi ma innych charakter niż jedyne pośrednictwo Chrystusa. Jest to pośrednictwo w sensie wstawiania się za nami u Syna, jak wstawiała się za nowożeńcami w Kanie Galilejskiej. Tak jak my modlimy się za innych i możemy prosić o modlitwę innych.

2. Deklaracja o usprawiedliwieniu pokazuje nie różnice, ale właśnie to, że się nie różnimy...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg