Niniel 13.04.2010 14:23

Swiętokradztwo?

Przeczytałam na forum wiara.pl, http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=23&t=24000&start=15
że jeżeli na spowiedzi zapomnimy jakiegoś grzechu, ale przypomnimy sobie ten zapomniany grzech już po spowiedzi, a przed przystąpieniem do Eucharystii, to wtedy Komunia św. jest świętokradzka. Zawsze myślałam, że świętokradzka spowiedź i Komunia jest wtedy, kiedy zataimy grzech, tj. gdy pamiętamy dany grzech będąc w komfesjonale, ale nie wyznajemy go - tak rozumiałam zatajenie. Zapomnienie grzechu rozumiałam tak, że w chwili gdy przystępujemy do spowiedzi nie możemy sobie przypomnieć danego grzechu - a jeżeli przypomina się on po spowiedzi to nie jest to zatajenie.

Tak samo jak np. na egzaminie, często się zdarza że siedząc nad kartką papieru nie możemy sobie przypomnieć prawdiłowej odpowiedzi, ale umysł się rozjaśnia po wyjściu z sali egzaminacyjnej. Spowiedź to dla mnie duży stres, jestem osobą bardzo nieśmiałą i chyba zawsze tak było że po spowiedzi przypominały mi się grzechy, których zapomniałam. Potem szłam do Komunii św, Czy to znaczy, że cały czas popełniam świętokradztwo?

(...)

W niedzielę Mama bardzo źle się poczuła i oboje z Ojcem zostaliśmy w domu, aby jej pomóc. Może nie byliśmy potrzebni cały czas, ale będąc w domu, blisko Mamy, mogliśmy zareagować, gdyby jej się pogorszyło. Pod wieczór stan zdrowia Mamy poprawił się, ale nadal baliśmy się zostawiać ją samą w domu. W rezultacie nie byliśmy na Mszy św. niedzielnej. Ja obawiałam się, że to cięzkii grzech, bo przecież Msza jest obowiązkowa, ale Ojciec twierdził, że pomoc bliskiej, chorej osobie jest znacznie ważniejsza niż przestrzeganie litery prawa i że pójście na Mszę w takiej sytuacji mogłoby być nawet egoizmem. Miałam wątpliwości, ale przeczytałam, że osoby opiekujące się chorymi nie popełniają grzechu opuszczając Mszę św. Tak więc zgodziłam się z opinią Ojca, Postanowiliśmy, że wynagrodzimy Panu Bogu naszą nieobecność w niedzielę i pójdziemy na Mszę św, w poniedziałek. Poszliśmy w poniedziałek i oboje z Ojcem byliśmy do Komunii św. Czy to świętokradztwo?

Odpowiedź:

1. Masz rację. Z grzechem świętokradztwa mielibyśmy do czynienia, gdybyś celowo w konfesjonale coś pominęła. Zapomnienie nie czyni spowiedzi nieważną, więc i przyjmując Komunie nie popełniasz świętokradztwa. Zapomniane grzechy ciężkie należy wyznać w następnej spowiedzi. Ale znów - jeśli zapomnisz, nie ma grzechu...

2. Skoro uznaliście, że trzeba ze względu na mamę zostać w domu, to nie ma grzechu.

Zdążyłem już przez lata zauważyć, że rzeczywiście masz trudności z określeniem co jest grzechem i wagi grzechu. Kilka już razy pisałaś o radach rodziców, które wydawały się słuszne. Wydaje się więc, że w tych kwestiach możesz ufać ich intuicji. Zdanie się na innych, gdy rozważnie podchodzą do sprawy i gdy samemu ma się z tym wielkie kłopoty, to dobre wyjście...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg