Inula 08.03.2010 19:41

Szczęść Boże!
1. Co poradziłby odpowiadający osobie, która często czuje niechęć do modlitwy, jakiś opór czuje, ma wrażenie jakby coś ją odciągało od modlitwy i w końcu osoba zaniedbuje modlitwę, choć wie, że tak nie powinien postępować Chrześcijanin. Osoba ma świadomość, że człowiek powinien z Bogiem rozmawiać codziennie a nie kiedy ma na to ochotę. Wie, że to postępowanie jest złe, zatem jak z tym lenistwem i niechęcią do modlitwy walczyć?Jak sobie z tym poradzić, jaka jest na to rada?Jak pokonać te opory.Osoba zastanawia sie nawet, czy przed przystąpieniem do modlitwy może powinna skierować do Boga prośbę o pomoc? Jeśli tak to jakimi konkretnymi słowami, jakie konkretne słowa powinien zawierać ten zwrot, ta prośba?Proszę o poradę w tej kwestii.

2.Czy godzinny post Eucharystyczny obowiązuje w przypadku Komunii Duchowej?

3.a.Czy osoba, która osobiście zamawiała Msze Św za osoby zmarłe a sama w nich nie uczestniczyła, lecz uczestniczyli jej najbliżsi popełniła jakiś grzech braku modlitwy za zmarłych? Na jednej Mszy odprawianej za osoby zmarłe jak nie mogła uczestniczyć w swojej miejscowości to uczestniczyła w innej miejscowości na Mszy Sw odprawianej otej samej godzinie. Czy tak można? Czy takie uczestnictwo jest tak samo ważne jakby uczestniczyła we Mszy Sw razem z rodziną w swojej miejscowości?

b. Czy jeśli osoba na kolejnej zamówionej Mszy Sw za osoby zmarłe nie uczestniczyła ( tylko jej bliscy byli obecni) bo wyjeżdzała wieczorem choć ma wyrzuty sumienia że nie wyjechała rano, choć mogła ( bo wolała wieczorem) tak byłoby jej wygodniej a teraz ma wyrzuty sumienia, że jej postawa i zachowanie mogło być lekceważące? Choć nie miała takiego zamiaru?Czy zgrzeszyła brakiem modlitwy za osoby zmarłe? Czy w ogóle powinna się tym przejmować czy nie?

Przesyłam pozdrowienia i serdeczne Bóg zapłać za udzielone odpowiedzi. Jeśli to możliwe to odpowiedzi mogą być na maila.

Odpowiedź:

1. Gdy nie chce Ci się modlić... Odpowiadający nie walczyłby z brakiem chęci. Raczej przełamywałby ów brak chęci. Na modlitwie wcale nie musisz dużo do Boga mówić. Wystarczy jak staniesz przed Bogiem i pomilczysz. Jak chcesz powiedz Mu, że zupełnie nie wiesz co Mu powiedzieć. Powiedz, że modlitwa Cię męczy. Powiedz o wszystkim, co jest w Twoim sercu w związku z modlitwą. O tej niechęci, może o lęku, może o lenistwie... Ale stawaj przed Bogiem. Zawsze. Choćby na minutę...

2. Nie.

3 a. Nie jest grzechem nieuczestniczenie w zamówionej Mszy. Jeśli ktoś modli się za zmarłych, to nie jest brakiem modlitwy to, że nie uczestniczył w zamówionej Mszy...

3b. To też nie jest grzechem....

J.