CPU 09.01.2010 00:01

Oglądałem film wojenny „Szeregowiec Ryan”, była tam scena walki, gdzie Amerykanie wdrapali się na wieże, która była częścią budynku który bardzo przypominał Kościół. Nie było tam jakiś znaków dających (przynajmniej nie zauważyłem) do zrozumienia że to budynek Kościoła, tylko sama budowla architektonicznie na to wskazywała. Z tej wieży 2 amerykańskich żołnierzy strzelało do Niemców, a później niemiecki czołg strzelił w tą wieże. Nie umiem ocenić czy oglądając ten film, tą konkretną scenę popełniłem grzech? Chodzi mi o to, że to mógł być Kościół, a ja dalej oglądałem ponieważ wciągnęła mnie akcja tego filmu i chciałem obejrzeć do końca. Film mi się ogólnie podobał, ale nawet nie wiedziałem czy mam popierać tą scenę czy nie bo nie umiem ocenić czy była ona obraźliwa?

Tak samo z pomnikiem który stał przed tym budynkiem, był to posąg który mógł przedstawiać Anioła., a żołnierze kilka razy strzelili i było widać jak oberwał ten pomnik.

Czy oglądając tą scenę mogłem zgrzeszyć?

Odpowiedź:

Na pewno człowiek oglądający taką scenę w filmie nie popełnia grzechu świętokradztwa czy bluźnierstwa. Twórcy filmu też. Bo przecież ich celem nie było obrażanie Boga, a pokazanie, jak to na wojnie bywa. Wieża kościoła to dobry punkt obserwacyjny...

J.