dociekliwa 10.08.2009 19:26

Zastanawiałam się zawsze nad pewnymi pytaniami i nigdy nie wiedzialam jaka jest na nie prawidłowa odpowiedź. Również prosze o jakieś przykłady do tych pytań.

1/ kiedy nie można dostać rozgrzeszenia? w jakich sytuacjach?
2/ kto nie może być rozgrzeszony? (zabójca? złodziej? zoofil? osoba która zdradza swojego małżonka/małżonkę i żyje z drugą osobą? osoba która popełniła kazirodztwo? osoba która dokonała aborcji? osoba która namawiala do aborcji? a może w ogóle ktoś inny - tzn. osoba która popelnila jakis inny ciezki badz smierelny grzech?)
3/ czy osoba która nie dostala rozgrzeszenia ma jakiekolwiek szanse aby w przyszłości je dostać? może ma pójść do innego spowiednika? albo może powinna pójść do biskupa? ewentualnie napisać do Stolicy Apostolskiej o pozwolenie zwolnienia grzechów (jesli to mozliwe)?
4/ czy osoba ktora nie dostala rozgrzeszenia nie ma juz szansy na zbawienie? w jaki sposob ma zyc ta osoba?

ps: sprawdzlam juz stronę www.spowiedz.pl i czytalam artykuł dotyczący rozgrzeszeń (http://spowiedz.pl/niemoze.htm) ale mimo wszystko chce zobaczyc czy sa jeszcze jakies przyklady takich grzechow co grozi ekskomunika, karami koscielnymi itp. itd etc. etc.

z góry bardzo dziekuję za odpowiedzi

Odpowiedź:

1. Penitent nie może dostać rozgrzeszenia, gdy nie żałuje. Czasem rozgrzeszenie musi być odłożone ze względu na dodatkową karę, jaka grzeszący zaciągnął. Za co konkretnie? Zobacz do KPK, księga VI, część II...

2. Zobacz punkt 1.

3. Nie ma grzechu nie do odpuszczenia. Tyle że trzeba się zwrócić do kogoś, kto może tego rozgrzeszenia udzielić. Czasem wystarczy zwrócić się do biskupa (lub wyznaczonych przez niego spowiedników), czasem trzeba pisać do Rzymu (tym zajmuje się spowiednik).

4. Szansa zbawienia zawsze jest. Po pierwsze dlatego, że nie ma grzechów nie do odpuszczenia. Po drugie dlatego, ze w niebezpieczeństwie śmierci udzielić rozgrzeszenia może każdy kapłan a i sam żal na pewn o przez Boga będzie uwzględniony.

J.