kasiaorganistka17 08.08.2009 07:50

Szczęść Boże!

W 2010 r. w pierwszą sobotę Wielkiego Postu obchodzę osiemnaste urodziny. Mini-imprezkę osiemnastkową chciałam zrobić tydzień wcześniej, jeszcze w karnawale, ale wtedy obchodzi 18-tkę moja przyjaciółka.

Wobec tego mam pytanie: czy grzechem lub dużą niestosownością byłoby zrobienie osiemnastki w poście? Dodam, że będzie to kameralne spotkanie z najbliższymi przyjaciółmi. Nie planuję pijaństwa, najwyżej jakiś toast; głośnej muzyki też nie będzie (i tak by nie było, bo mieszkam w bloku i mam sąsiadów w podeszłym wieku). Nie jest to typowa zabawa huczna, ale pytam dla "świętego spokoju"- wolę mieć pewność.

Od razu zadam drugie pytanie. Jak już wspomniałam, równo tydzień przed moimi 18. urodzinami obchodzi osiemnastkę moja przyjaciółka. Czy będzie grzechem, jeśli wypiję na jej urodzinach kieliszek szampana np. przy toaście? Nie mam zamiaru się upijać; dodam, że na razie jestem całkowitą abstynentką.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedź:

1. Obchodzenie urodzin w wielkim poście nie jest zakazane. Spotkanie towarzyskie niekoniecznie jest zabawą...

2. Zdaniem odpowiadającego powinnaś się powstrzymać od toastu przed 18. urodzinami. Bo cóż wtedy znaczy, ze się rzeczywiście je skończyło? Ale spytaj spowiednika...

J.