18.05.2009 18:40
1. Co się dzieje z osobami, które wystąpiły z zakonu? Czy mogą dostać rozgrzeszenie, przyjmować Eucharystię? Bo przecież ktoś może stwierdzić, że tam się nie nadaje, ale nie chce odrzucać wiary. Czy te osoby mogą zastać zbawione?
2.Czy Bóg może przebaczyć ludziom, którzy np byli w sekcie i oddawali się okultyzmowi czy satanizmowi? Czy mogą dostać rozgrzeszenie i być zbawieni?
Dla ścisłości, j nie mam nic z tym wspólnego, ale zastanawiam się co z tymi osobami.
Dziękuję
1. Jeśli ktoś wystąpił z zakonu przed ślubami wieczystymi, to właściwie nic się nie dzieje. Wraca do normalnego życia, może normalnie korzystać z sakramentów. Jeśli złożył śluby czasowe, które jeszcze go obowiązują, lepiej żeby wstrzymał się do czasu wygaśnięcia ślubu. Ale może prosić o zgodę na wcześniejsze odejście swojego najwyższego przełożonego. Gdy chodzi o kogoś, kto składał śluby wieczyste, potrzebna jest zgoda Stolicy Apostolskiej.
Gdy złożył śluby wieczyste rzeczy wygląda następująco (kanon 691 KPK)
§ 1. Zakonnik po ślubach wieczystych nie powinien prosić o indult odejścia z instytutu, jak tylko z bardzo poważnych przyczyn rozważonych wobec Pana. Swoją prośbę winien skierować do najwyższego przełożonego instytutu, który ma ją przesłać do kompetentnej władzy, dołączając opinię własną oraz swojej rady.
§ 2. W instytutach na prawie papieskim tego rodzaju indult jest zarezerwowany Stolicy Apostolskiej ; w instytutach zaś na prawie diecezjalnym, indultu może udzielić także biskup diecezji, w której znajduje się dom instytutu.
Szczegółowe zasady znajdziesz
TUTAJ 2. Każdy grzech Bóg może odpuścić. Gdy ktoś żałuje, prosi o wybaczenie, na pewno może je uzyskać. Choćby pełne pojednanie miało nastąpić nie zaraz przy spowiedzi. Bo odejście od wiary (gdy ktoś wstąpił do sekty) jest związane z dodatkową karą ekskomuniki...
J.