Jacek 09.04.2009 14:18

Witam!

Chcialbym spytac tylko o jedna sprawe. Czesciową odpowiedź znalazłem tutaj http://zapytaj.wiara.pl/index.php?grupa=8&art=1176398911&dzi=0 ale jednak zapytam.
Moja dziewczyna nie chce mieć dzieci. Obowaia sie wyżeczeń , obowiązków, trudów ciązy i porodu. Gotowa jest nie mieć dzieci nigdy. W przysiedze małżęnskiej jest o tym tez mowa: Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?. ale zlalazlem tez informacje ze może ta czesc zostac opuszczona: Następne pytanie można opuścić, jeżeli przemawiają za tym okoliczności, np. starszy wiek narzeczonych. ( http://www.gizycko.ordynariat.opoka.org.pl/sakrmal.html ). Jesli bysmy chceli sie pobrać w kosciele i zarzeć sakrament małżeństwa, czy jest mzliwosc opuszczenia tego pytania? Ja wiem ze ona nie chce miec dzieci i godzę się na to. czy ta jedna rzecz blokuje nam droge do ślubu? chyba lepiej nie slubowac tego niz slubowac i skłamać.
chcialbym wziąść slub i chciałbym zeby pod kazdym wzgledem był on ważny.
Pozdrawiam Serdecznie i czekam na odpowiedź.

Odpowiedź:

Niestety zamiar wykluczenia potomstwa powzięty przed ślubem powoduje nieważność małżeństwa.

Wspomniane pytanie o potomstwo opuszcza się gdy wiadomo, że z powodu podeszłego wieku nie jest już możliwe posiadanie dzieci, a nie gdy ktoś nie chce ich mieć.

Skłamać oczywiście można - tyle, że oprócz tego, iż małżeństwa i tak się nie zawrze pomimo zewnętrznej ceremonii, to przystąpi się do Komunii świętokradzko. Więc jaki to będzie miało sens?

Więcej na temat Prawa małżeńskiego Kościoła Katolickiego można przeczytać TUTAJ:.


sx