Mariusz 26.09.2008 07:06

1) Czy pytanie o to, czy rodzice narzeczonych znaja sie nawzajem i czy wiedza o ich planowanym slubie jest pytaniem obowiazkowym podczas kanonicznego badania narzeczonych (na ktore odpowiedz zostaje zapisana w protokole), czy tez tylko niekiedy ksiadz przeprowadzajacy badanie zadaje tego typu pytania od siebie?

2) Czy udzielenie przez narzeczonych nieprawdziwej odpowiedzi na jedno z pytan podczas kanonicznego badania narzeczonych moze byc powodem niewaznosci malzenstwa? (np. narzeczeni odpowiadaja twierdzaca, ze zgadzaja sie z nauka Kosciola, a w rzeczywistosci nie zgadzaja siez nia w istotnach punktach, chocby w dziedzinie etyki seksualnej)

3) Czy jesli pytanie z pkt 1) faktycznie jest pytaniem z protokolu, narzeczeni odpowiedzieli na nie twierdzaca a w rzeczywistosci - bez istotnej przyczyny - nie poinformowali rodzicow jednej ze stron o planowanym slubie, nastepnie zawarli ten slub w TAJEMNICY przed rodzicami jednej ze stron i poinformowali ich o tym dopiero kilka miesiecy po slubie, istnieje podstawa do uniewaznienia malzenstwa?

dziekuje za odpowiedzi

Odpowiedź:

1. Formularz protokołu przedślubnego zawiera pytanie o to, czy rodzice wiedzą o zamiarze zawarcia małżeństwa i czy rodziny narzeczonych się znają.

2-3. Spisywanie protokołu przedmałżeńskiego jest po to, by zbadać, czy narzeczeni mogą sobie ślubować. Dlatego zawsze należy mówić prawdę. To pozwala ujawnić niektóre przeszkody czy zauważyć pewne nieprawidłowości, które mogłoby uniemożliwić ważne zawarcie małżeństwa.

Na ile kłamstwa narzeczonych podczas spisywania protokołu wpływają na ważność zawartego małżeństwa zależy od tego, w jakiej sprawie kłamali. Nie ma zasadniczo większego znaczenia dla ważności małżeństwa, czy rodzice wiedzieli o ślubie. Udawanie, ze chce się potomstwa, gdy faktycznie się go nie chce, już na ważność małżeństwa wpływa...

Szersze wyjaśnienia znajdziesz TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg