P. 28.05.2008 12:39

Szczęść Boże

Jest pewien problem który od jakiegoś czasu mnie nurtuje. Podobno w Polsce, jeśli przyjmuje się komunię świętą na stojąco należy wcześniej uklęknąć w celu oddania czci Chrystusowi obecnemu pod postacią chleba. W mojej parafii tymczasem nie ma takiego zwyczaju i wydaje mi się, że gdybym sam zaczął praktykować coś takiego inni mogliby mnie uważać za dziwaka. Czy proboszcz mojej parafii nie powinien czasem interweniować w tej sprawie, a może ja powinienem? Jeśli tak, to do do kogo mam się zwrócić, skarga do biskupa? A może diecezja kielecka ma własne ustalenia co do tej kwestii?

W wspomnieniach św. Ojca Pio natknąłem się na pewien epizod z jego życia w którym opisał historię, w której spotkał zmarłego zakonnika proszącego o modlitwę, gdyż cierpi w czyśćcu z powodu nie oddawania czci Chrystusowi zamkniętemu w tabernakulum. Czy to naprawdę wielkie zło? Czy można powiedzieć, że nie u klękam przed Hostią nie w pełni dobrowolnie zgodnie z tym co napisałem powyżej?

Z góry dziękuję za rozpatrzenie problemu.

Odpowiedź:

Jeśli do Komunii podchodzicie procesyjnie, to przyklękniecie na moment procesji nie zaburzy. Nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji...

A co do grzechu braku szacunku dla Jezusa w Eucharystii, to może warto zauważyć, ze nie wiesz na czym polegał ów brak szacunku u tego zakonnika. Może nie klękał wchodząc do Kościoła, przechodząc przed Najświętszym Sakramentem, bo Jezusa lekceważył?

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg