Faustynka 02.06.2007 23:26

Szczęść Boże,
mam pytanie, otóż w miasteczku w którym mieszkam znajduje się muzeum naszych okolic. W jednej z sal, poświęconej Kościołowi znajdują się relikie św. Honoraty. Mam wątpliwość, czy muzeum to właściwe miejsce dla relikwii Świętych? A jak jest ze znalezionymi podczas badan archeologicznych kośćmi ludzkimi? Czy nie jest to zniewazenie?
Pozdrawiam,
F.

Odpowiedź:

Hmm... Z prawnego punktu widzenia raczej nie ma z tymi relikwiami problemu. W Kodeksie prawa kanonicznego czytamy jedynie:

Kanon 1190:

§ 1. Nie godzi się sprzedawać relikwii.
§ 2. Relikwie znaczne i inne doznające wielkiej czci ze strony wiernych, nie mogą być w jakikolwiek sposób ważnie alienowane ani też na stałe przenoszone bez zezwolenia Stolicy Apostolskiej.

Chyba relikwie św. Honoraty nie były przedmiotem jakiegoś wielkiego kultu. Ważne też byłoby stwierdzenie, jakiego rodzaju są to relikwie. Dawniej dzielono je na stopnie. Czym innym są fragmenty kości, a czym innym np. kawałek materiału, potarty o ciało świętej. Ciekawym jednak byłoby też prześledzenie, w jaki sposób znalazły sie w muzeum. Po prostu zainteresuj sprawą swojego proboszcza...

Co do kości zmarłych wystawianych w muzeum... Nie uważa się tego za znieważenie zwłok. Bo to już tylko kości. Choć w odczuciu odpowiadającego nie jest to najszczęśliwszy pomysł... Zobacz też TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg