Ciekawy 25.05.2007 21:29

1.Czytałem na forum taką wypowiedź dotyczącą żalu doskonałego
http://zapytaj.wiara.pl/?grupa=8&art=1178283498&dzi=0
Co to jest żal doskonały i jak idę do spowiedzi i mam grzech ciężki to musze spełnić warunek żalu doskonałego żeby mieć odpuszczone grzechy???

2.Jeśli za jakiś grzech nie bardzo żałuje to czy taki grzech może być odpuszczony?

3.Jest napisane nieumiejętnych pouczać i grzeszących upominać, jak mam się zachować wobec osoby która źle czyni jeśli wiem że i tak nie przemówię jej do rozsądku, lub nie mam odwagi tego zrobić czy to duży grzech, ale również chciałbym dla tej osoby dobrze, czyli żeby ona nie miała też grzechu. Czy np. modlitwa wystarczy czy powinienem jeszcze coś uczynić?

Pozdrawiam

Odpowiedź:

1. Żal doskonały, to żal ze względu na Boga, na miłość do Niego (a nie np. ze strachu przed piekłem).

Do rozgrzeszenia w sakramentalnej spowiedzi wystarczy żal niedoskonały. Nawet w przypadku grzechów ciężkich.

2. Do odpuszczenia grzechów konieczny jest żal. Dodajmy: żal, że obraziło się Boga. Żal ze względu na Boga.

Może na przykładzie... Dziewczyna rodzi nieślubne dziecko. Bardzo je kocha. Nie będzie żałować, że ma dziecko, choć ciąża była skutkiem grzechu. Ważny jest jej żal, że grzesząc obraziła Boga.

Więc sam sobie odpowiedz, czy w konkretnych przypadkach żałujesz, czy nie?

Do ważności spowiedzi wymagany jest żal za wszystkie grzechy, nie za poszczególne. Ale jeśli masz wątpliwości, czy żałujesz, warto do spowiedzi mimo wszystko pójść i powiedzieć o swoich wątpliwosściach.

3. Upominać należy z miłością. I wtedy, gdy to ma sens.

Jeśli jesteś przekonany, że upominanie będzie jak rzucanie grochem o ścianę i co najwyżej spowoduje większe wzburzenie, upominać nie musisz. Wtedy mów o wierze i Bogu swoim życiem, módl się za tę osobę. Oczywiście jeśli nie jesteś pytany o zdanie, bo jeśli jesteś, trzeba powiedzieć prawdę.

Z drugiej strony - czasem pouczenie jest niespodziewanie przyjmowane i powoduje zmianę czyjegoś życia, więc proszę nie uznawać tego za ogólną zasadę, która usprawiedliwia brak działania, tylko w każdym przypadku rozważyć dobro tej osoby...

Co to znaczy "brak odwagi"? Co Ci grozi w tym wypadku? Wylecenie z pracy? Utrata kumpla? Wyśmianie?

JK
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg