Vann 01.05.2007 19:31

Witam!
1. Czy po przystapiemiu do spowiedzi generalnej mozna liczyc na silniejsza laske w walce z grzechem? czy jest ona taka sama jak po zwyklej spowiedzi?
2.Co zrobic w przypadku checi do przystapienia do spowiedzi św, ale jednoczesnych watpliwosci co do mozliwosci poprawy( w sensie myslenia: "jak moge nie podolać skoro dla mnie to takie trudne"), mysl ta czesto odsuwa mnie od sakramentu pokuty, gdyz czasem nie jest latwo uwolnic sie od konsekwencji popelnianych czynow. Czy w takim przypadku powinno sie jednak isc do spowiedzi?
3.Jeśli ktos ma tendencje do koloryzowania wydarzen, ktore nie wywoluja zadnych negatywnych skutkow a wejdzie to komus w nawyk w celu np. ciekawszego rozwoju tematu konwersacji , albo tez mowienie polprawdy ktore spowodowane sa przyczyna "tak bedzie lepiej dla tej osoby", w jakim stopniu jest to grzechem?
4.Czy w Bibli jest mowa o tym ze choroba jest skutkiem grzechu?
5. Jak rozroznic natezenie grzechow? Czy kazdy wyrzut sumienia swiadczy o popelnionym zle? Świadomy i dobrowolny?Jesli zrobi sie cos a potem dojdzie do wniosku ze mozna bylo tego uniknac jaki to jest grzech? skoro myslalo sie ze tak bedzie dobrze a potem okazalo sie , ze wyszlo inaczej.

6. Jesli jest sie swiadomym ze popelnilo sie zlo i zaluje sie tylko i wylacznie gdyz czuje sie ze zadalo sie cierpienie Bogu a takze sobie z tego powodu (sa grzechy ktore potrafia zniszczyc zycie samego czlowieka doglebnie) czy taki zal jest wystarczajacy?

7. Jak mozna prosic o spowiedz indywidualna? Czy jest ok jesli pojdzie sie do spowiedzi w wyznaczonych godzinach i zajmie sie ksiedzu przy konfesjonale spora ilosc czasu?

Z Panem Bogiem

Odpowiedź:

1. O łasce rozstrzyga Bóg. Nic więcej na Twoje pytanie powiedzieć nie można...

2. Jako pokusę szatańską należy traktować myśl, że z powodu nieumiejętności zrealizowania postanowienia poprawy należałoby zrezygnować w ogóle ze spowiedzi. Trzeba się starać. I próbować podołać, a nie z góry zakładać, że się nie uda.

3. Koloryzowanie w takim stopniu jest grzechem, w jakim rzeczywiście wprowadza człowieka w błąd i w jakim szkodzi się tym drugiemu. Mówienie półprawdy może być nawet poważnym grzechem. Ale to zależy od konkretu. jak bardzo przez to powiedzenie półprawdy wprowadziło się kogoś w błąd, jak wielką krzywdę tym sie mu zrobiło...

4. Choroba jest konsekwencją grzechu. Jest o tym mowa choćby w 3 rozdziale Księgi Rodzaju. Ale niekoniecznie wprost karą za grzechy, jak jest choćby w historii uzdrowienia niewidomego w Ewangelii Jana 9...

5. Wyrzut sumienia może świadczyć o grzechu. Tak jest najczęściej. Ale może też świadczyć o chorobie sumienia. O sposobie na rozróżnianie grzechów ciężkich przeczytaj TUTAJ

6. O żalu za grzechy tak napisano w Katechizmie Kościoła Katolickiego (1451-1453):

Wśród aktów penitenta żal za grzechy zajmuje pierwsze miejsce. Jest to "ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości".

Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości" (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe.

Także żal nazywany "niedoskonałym" (attritio) jest darem Bożym, poruszeniem Ducha Świętego. Rodzi się on z rozważania brzydoty grzechu lub lęku przed wiecznym potępieniem i innymi karami, które grożą grzesznikowi (żal ze strachu). Takie poruszenie sumienia może zapoczątkować wewnętrzną ewolucję, która pod działaniem łaski może zakończyć się rozgrzeszeniem sakramentalnym. Żal niedoskonały nie przynosi jednak przebaczenia grzechów ciężkich, ale przygotowuje do niego w sakramencie pokuty.

7. Można księdzu zająć więcej czasu, gdy spowiada wielu penitentów. Można mu też wtedy zaproponować, że chętnie by sie przyszło na jakąś dłuższą rozmowę w dogodnym dla niego czasie... Ale proszę pamiętać, że często o jest tak, że ksiądz siedzi w konfesjonale i nie ma chętnych do spowiedzi...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg