Kamil 09.04.2007 20:31

Szczęść Boże!
Mam kilka pytań, może głupie ale jednak mnie nurtują:
1. Czy istnieje jakaś różnica między biretem "trójrożnym" a "czterorożnym"? Słyszałem już masę teorii, że zależy to czy ks. jest wikarym czy proboszczem, czy jest mgr. czy licencjatem albo ,że jest to kwestia gustu.
2. Jaki strój przysługuje księdzom diecezjalnym? Wiem ,że sutanna i biret ale słyszałem również o czarnym pasie i czarnej piusce.
3. Czy to prawda, że w Rycie Trydenckim gdy komunikant upadł na ziemię należało to miejsce obrysować kredą oraz był absolutny zakaz stawania w tym miejscu?
4. Poszukuje dokumentu "O nadużycicach w neokatechumenacie i grupach charyzmatycznych" (albo zbliżony tytuł) niestety za nic nie mogę go znaleźć. Czy odpowiadający zna może ten dokument?
5. Czytałem niedawno (niepamiętam tytułu gazety) artykuł odnośnie głośnego filmu w którym reżyser twierdzi, że odnalazł grób Jezusa. Na końcu pojawiło się również zdanie: "Tradycja Kościoła Katolickiego przyjmuje ,że Maryja została pochowana w ... lub ..." (niestety niepamiętam nazw miejscowości). Czy jest naprawdę taka tradycja? Bo przecież wierzymy ,że Maryja została wzięta do nieba więc byłaby to jakaś sprzeczność.

6. W jaki sposób kapłan może zostać birytualistą? Czy są to głównie kapłani którzy wychowali się w obu obrządkach czy jest możliwość późniejszego studiowania obrządku wschodniego aby w nim odprawiać liturgię? Czy w
ogle chętnie jest udzielane pozwolenie na birytualizm?

7. Czy jeśli kapłan otrzyma zgodę na odprawianie mszy w rycie trydenckim to też można go nazwa birytualistą czy to określenie onosi się tylko do obrządków wschodnich?
8. Jak właściwie wygląda sprawa z taką zgodą na odprawianie mszy w rycie przedsoborowym? Są z tym problemy? Skąd wogle nowi księża znają stary ryt skoro niema go w programie studiów seminaryjnych? Jest jakaś inna możliwosć jego poznania?
9. Jeśli się nie myle chrzest gładzi skutki grzechu pierworodnego, a co ze skutkiem jakim jest śmierć człowieka?
10. Przed SWII istniały niższe święcenia min. "egzorcystatu", tzn. ,że każdy ksiądz był egzorcystą?
11. Mam takie pytanie co do fragmentów: "Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy!" (MT 10,7-8), „w imię moje złe duchy będą wyrzucać (…) Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie” (Mk 16,17), „zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami i władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych” (Łk 9,1) jest kilka podobnych fragmentów, oraz list do Koryntian gdzie jest wspomniany dar uzdrawiania. Duchowni głoszą Słowo Boże, wyrzucają złe duchy (egzorcyzmy) ,a co z uzdrawianiem? Czy Kościół kiedykolwiek (poza kościołem pierwotym) praktykował to? Skoro Pan Jezus dał taką władzę dlaczego się z tego nie krzysta (pomijam fakt np. Odnowy w Duchu Świętym gdzie czasami do przesady jest skupienie na uzdrawianiu).
Wiem ,że kościół realizuje ten nakaz Jezusa przez sakrament namaszczenia chorych ale dlaczego można go udzielać tylko umierającym? W sumie Jezus uzdrawiał też tych którzy chorowali wiele lat i nie byli umierający. Nie wiem czy to wina złej mentalności ludzi czy tak jest naprawdę ale większość uważa namaszczenie chorych za sakrament taki bardziej w wymiarze "duchowym", człowiek ma bronić się w chwilach cierpienia, wyśliznąć szatanowi (taka jest chyba symbolika oleju) ,a jakoś się nie mówi ,że sakrament ten ma moc cudowną.
I co z "wskrzeszajcie umarłych"? Niby Jezus powiedział to do wszystkich jego wyznawców ale niewiem czy wskrzeszanie umarłych istniało kiedykolwiek w kościele (poza świętymi którzy zapewnie mieli takie dary).

Z góry ogromnie dziękuje za odpowiedź :-)

Odpowiedź:

1. Ilość rogów w birecie zależy od tradycji. Biret z trzema rogami, to zwyczaj rzymski. W Polsce nosi się, podobnie jak we Francji, Anglii czy Niemczech biret z czterema rogami. Używanie biretu czterorogowego we Włoszech przysługiwało doktorom. W innych krajach bywało różnie. ważne są za to dziś kolory biretów: czerwony noszą kardynałowie. Fioletowy przysługuje biskupom, prałatom i opatom udzielnym, wikariuszom i prefektom apostolskim, biały noszą członkowie chóru norbertanów i opaci cysterscy, czarny z czerwonym pomponem - duchowni obdarzeni kościelnymi godnościami, a czarny zwykli księża. Ale obecnie ten element stroju kapłańskiego zanika.

2. Strój kapłański to zasadniczo kwestia przepisów diecezjalnych. No i trochę panujących zwyczajów. W Polsce księża noszą zwykłe sutanny. Bez pasów. Birety też coraz rzadziej. A księdza w czarnej piusce odpowiadający nigdy nie spotkał. Za to dziś bardzo często jedynym znakiem tego, że ktoś jest księdzem, jest koloratka. Czasem, zwyczajem zachodnim także biały kołnierzyk na czarnym swetrze...

3. Gdyby tak było mielibyśmy dziś w starszych kościołach jakieś ślady po tych czasach...

4. Nazwa "dokument" sugeruje, że to Kościół wydał coś takiego. Odpowiadający nie zna niczego takiego... A oficjalne dokumenty Kościoła na temat neokatechumenatu możesz znaleźć na stronie neokatechumenatu TUTAJ

5. Tradycja wskazuje dwa miejsca, w których Maryja została wzięta do nieba: Jerozolima i Efez. Tylko, jak w przypadku grobu Łazaraz i Jezusa, ten grób jest pusty...

6. Kapłanowi pozwala się na odprawianie Mszy w dwóch obrządkach, jeśli istnieje taka potrzeba. Ale to dość rzadkie przypadki...

7. Birytualistami nazywa się tych, którzy sprawują Eucharystię w dwóch rytach. Czy trydencki, czy współczesny, ten w którym sprawujemy Eucharystię, to ryt rzymski...

8. Na odprawianie Mszy według zasad przedsoborowych musi się zgodzić biskup. Niektórzy księżą go znają, bo przecież nikt zasadniczo nie palił starych ksiąg liturgicznych, tylko je odkładano do lamusa.

9. Chrzest gładzi grzech pierworodny, nie jego skutki.

10. Niższe świecenia w praktyce były już tylko praktyką zwyczajową. faktem jednak jest, ze dziś każdy ksiądz może (za zgodą biskupa) egzorcyzmować. No i jeszcze jedno: ryt sakramentu chrztu przewiduje modlitwę z egzorcyzmem...

11. Sakramentu namaszczenia chorych nie udziela się jedynie umierającym. Każdy poważnie chory może przyjąć ten sakrament. A jego działanie w sferze fizycznej może być różne: jednym może pomóc wyzdrowieć, innym pogodzić sie z cierpieniem i przygotować się na śmierć.

Rzeczywiście, Kościół dziś nie realizuje na taką skalę charyzmatu uzdrawiania (czy wskrzeszania) jak to miało miejsce dawniej. Czy to tylko wina wiernych i kapłanów? Charyzmat jest łaską. Na ile w tej konkretnej sytuacji brak wielu uzdrowień jest wynikiem braku wiary wierzących, a na ile innym działaniem Bożej łaski (w pierwszych wiekach chodziło przecież także o przekonanie do wiary) odpowiadający nie potrafi powiedzieć. Faktem jednak jest, ze uzdrowienia zdarzają sie stosunkowo często. O czym świadczą choćby wota zamieszczane w pielgrzymkowych miejscach...

J.

więcej »