Aniam 07.04.2007 23:01

Mam pytanie dotyczące postu ścisłego obowiązującego w Wielki Piątek i Środę Popielcową.
Czy obowiązujący w tych dniach, oprócz postu ilościowego, post jakościowy, tj. obowiązek powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych, różni się jakoś od postu w każdy piątek? Czy "pokarmy mięsne" oznaczają po prostu mięso czy też obejmują także jego pochodne (np. nabiał)?
W kanonie cytowanym w jednym z linków jest też mowa o obowiązku powstrzymania się od "innych pokarmów" jeśli są określone przez dany Episkopat - czy w Polsce są takowe?

Podejrzewam, że powstały w mojej głowie mętlik ma związek z tradycjami i zwyczajami obowiązującymi w różnych regionach Polski. Wolałabym się jednak upewnić, czy dopełniłam postu jeśli zjadłam w Wielki Piątek smażone jajko i sos na bazie mleka.

Przepraszam Odpowiadającego, że powtarzam pytania, na które zostały wcześniej udzielone odpowiedzi, ale niestety nie udało mi się otworzyć niektórych linków ze szczegółowymi informacjami, więc drążę nadal .... :)

Odpowiedź:

W Wielki Piątek i Środę Popielcową oprócz postu ilościowego obowiązuje także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ale tylko mięsnych. Nabiał można jeść. Podobnie ryby nie uważa sie za pokarm mięsny (Widocznie w dawnych czasach były pokarmem mało atrakcyjnym. Zapewne często były nieświeże)...

Skąd inne zwyczaje? Dawniej w Kościele katolickim praktyki postne były bardziej rozbudowane. Podobnie do dziś jest w Kościele prawosławnym. Ale prawo kościelne w tym względzie jest dziś właśnie takie, jak odpowiadający napisał.

J.