kct 31.03.2007 11:12

Dzień dobry,
przepraszam, że tekst jaki posyłam jest taki długi, ale zasiał on we mnie wiele wątpliwości i chciałabym bardzo prosić o wyjaśnienie mi zgodnie z nauką Kościoła tego, o czym on traktuje. Trudno jest mi odróżnić w nim prawdę od fałszu; nie wiem, w co wierzyć. Tekst pochodzi z gazety (...) i stanowi odpowiedź na wątpliwości czytelnika ( dział "Okiem biblisty"). Czytelnik prosi redakcję gazety o wyjaśnienie mu stanowiska Biblii w sprawie piekła i czyśćca (...)

Odpowiedź:

Nie będziemy na naszych łamach cytowali pisma, które postawiło sobie za cel walkę z Kościołem...

Tekst nie jest naukowy, ale ma pozór naukowości. Wykręca bowiem sens słów Pisma Świętego tak, aby sprawy dostosować do swoich tez. Tym sposobem można twierdzić, że ktoś kto mówił "białe" rzeczywiście chciał powiedzieć "czarne" i odwrotnie...

Prawdą jest, że Stary Testament nie mówi wyraźnie o piekle. Bo w ogóle, nie licząc (chronologicznie) ostatnich ksiąg Starego Testamentu nie ma w nim jasnej idei życia pozagrobowego. Nie ma więc - konsekwentnie - mowy o piekle czy czyśćcu. Ta idea, zwłaszcza piekła, jest jednak tak wyraźnie zarysowana w Nowym Testamencie, że trudno ją zinterpretować tak, jakoby piekło oznaczało nieistnienie (jak chce autor tamtej odpowiedzi). W tekście zupełnie pominięto np. tekst z zakończenia opisu sądu ostatecznego z Mt 25, 46: „I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”. Dlaczego życie wieczne traktować dosłownie, a mękę wieczną jako symbol? Podobnie jest w J 5, 28- 29: „Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia”. Oczywiście można twierdzić, że to tylko symbole. Tyle że czym jest zmartwychwstanie Jezus pokazał swoim zmartwychwstaniem. Apostołowie nie odebrali tego jako symbolu, ale jako fakt. Pisali, że „jedli i pili z Jezusem” po jego zmartwychwstaniu. Czy można dosłowniej wyrazić wiarę a faktyczność zmartwychwstania? Jeśli Jezus pokazywał się im tylko w wizjach, to dlaczego pewnego dnia – jak twierdzili – został wzięty do nieba. Spotykali potem Jezusa w wizjach. Jakie więc znaczenie miało wniebowstąpienie?

Proszę wybaczyć, ale bardziej szczegółowej polemiki z tekstem nie będzie. Do tego może posłużyć Forum...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg