Aneta 01.03.2007 13:16

czy sakramenty sa bezpłatne,czy płatne?szczególnie chodzi mi o skrament malzeństwa.Czy istnieje jakis przepis okreslajacy cene usług prowadzonych przez księży?Przyznam,ze opłaty jakich żądają za kazdy świstek i udzielenie sakramentu są bardzo wysokie,np.ślub to 70% mojej wypłaty.czy maja prawo żądać pieniedzy za swoje poslugi?

Odpowiedź:

Asystujacemu przy ślubie kapłanowi składa się ofiarę. On z tego żyje. Jej wysokość nie jest ścisle ustalona. Zazwyczaj daje się tyle, ile się zwykło w danej parafii dawać.

Jeśli zapłacenie za ślub jest problemem, to proszę o tym proboszczowi powiedzieć. Może w ogóle zrezygnowac z jakiejkowiek ofiary, ale musi wiedzieć, że was na ślub nie stać. Tak jednak zazwyczaj jest, że uważa się, iż ksiądz chce za dużo, a jednocześnie nie żałuje się pieniędzy na wesele....

Opłaty jakich domagają się pracujacy w kancelarii (księża czy świeccy) związane są z tym, że wykonują pewną konkretną pracę. Pracę urzednika. Żeby jakiś świstek wydac trzeba nie tylko go wypisać. Zazwyczaj trzeba jeszcze przecież w odpowiedniej księdze wszystko sprawdzić...

Odpowiadajacy nie chce przez powyższe powiedzieć, że nie zdarzają się sytuacje, w których proszący o udzielenie ślubu czy jakiś dokument są źle przez księży traktowani. Chodzi o to, że sytuacje bywają bardzo różne. A często mamy tu do czynienia z uogólnianiem złej postawy księży oraz z niezrozumieniem, że w ogóle wypada księdzy za wykonaną prace coś dać.

J.