Michał 29.11.2006 20:13

1.Jak można zrzec się wiary?! Tego cennego skarbu, który
pomaga żyć ? Gdy ktoś np. nie akceptuje nauki Kościoła, nie respektuje Bożych przykazań? Ale czy wtedy można mówić o wierze tego człowieka? Choćby słabej ? Gdy czegoś nie rozumiem lub trudno mi wypełniać, to nie odrzucam, muszę uznać. Sumienie nakazuje.

2.Czy unieważnienie metryk chrzcielnych i wpisu do księgi chrztów, przekreśla tego człowieka u Boga? Być może chce swoją niewiarę formalnie zatwierdzić, w ten sposób się określić ?
3.Jeżeli przeżyje prawdziwe i trwałe nawrócenie?
Wykreśleni z metryk nie mogą choćby po nawróceniu,być
np. chrzestnymi, świadkami ślubnymi itp.?
Stracili religijną wiarygodność w oczach Kościoła ?

Odpowiedź:

1. Człowiek odrzuca wiarę albo aktem swojej woli albo, w praktyce, swoim postępowaniem. Trudno takie sytuacje do końca ocenić. Często jakaś tam wiara w człowieku się tli, istnieje możliwość nawrócenia. Sąd zostawmy Bogu...

2. Bóg znając serce człowieka potrafi osądzić sprawiedliwie. W oczach ludzkich takie formalne zrzeczenie się wiary musi uchodzić siłą rzeczy za odrzucenie Boga.

3. Prawdziwe i trwałe nawrócenie w przypadku ludzi, którzy wyrzekli się wiary, musi prowadzić do prośby o przyjęcie z powrotem do Kościoła. Dopiero wtedy mogą ewentualnie być chrzestnymi. Ewentualnie, bo przecież raczej trudno dopuszczać do tej funkcji świeżo nawróconego.

Świadkiem małżeństwa w zasadzie nie musi być osoba wierząca, więc tę kwestię pomińmy...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg