Co to znaczy być świętym 09.07.2006 21:59

Czy święci nie popełniali żądnego grzechu nawet lekkiego
w przypadku grzeszników czy nie popełniali ich po nawróceniu
bo jeni mówią , żę świętoścć to nie nie czynienie żadnego grzechu ale ciągłe nawracanie się a Święta siostra Faustyna
powiedział , że wolałaby iść do piekła niż zgrzeszyć chociaż
najmniejszym grzechem i mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie jakie są tzy przyczyny grzechu wdg Świętego Pawła bo wiem ,że pierwszą jest pycha żywota . Bardzo mi zależy na szybkiej odpowiedzi może być meilem a jak nie to niech na stronie będą pierwsze . Dziękuję serdecznie .

Odpowiedź:

1. Święci bardzo często czuli się grzesznikami. Zapewne więc jakieś grzechy na sumieniu mieli... Tyle że świętość to nie bezgrzeszność. To raczej bycie blisko Boga, które pomaga przemienić całe życie. Nie zawsze wszystko się udaje. Np. byli święci dość wybuchowi, trudni we współżyciu. Ich świętość wyrażała się w ciągłym poskramianiu charakteru, ciągłym nawracaniu się. W tym, że ciągle, gdy zauważyli w sobie jakieś zło, chciało im się je wykorzeniać. A wszystko to z miłości do Boga...

2. O pysze żywota mówił św. Jan. W swoim pierwszym liście, drugim rozdziale, a wierszu szesnastym napisał: "Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata".

J.