magda 03.07.2006 00:07

Mam kilka pytań odnośnie etyki seksualnej:

1. Na jednej ze stron internetowych przeczytałam, iż jeśli czasem małżeństwom zdarza się upaść, tzn. doprowadzić do orgazmu poza stosunkiem seksualnym to nie powinni oni odrazu rezygnować z przyjmowania komunii. Mogą ten grzech wyznać dopiero przy następnej spowiedzi bądź w spowiedzi powszechnej na początku mszy. Chciałabym wiedzieć czy podobne zasady obowiązują w przypadku masturbacji a także występowania podniecenia seksualnego między chłopakiem i dziewczyną jeśli nie są oni w związku małżeńskim? Czy po takim grzechu można iść do komuni i wyznać go dopiero przy następnej spowiedzi?

2. Czy grzechem jest czytanie kamasutry w celu zdobycia większej wiedzy na temat współżycia, poznania różnych technik seksualnych.

3.W Księdze Kapłańskiej jest napisane ,,Jeżeli kobieta ma upławy, to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała, to pozostanie siedem dni w swojej nieczystości. Każdy, kto jej dotknie, będzie nieczysty aż do wieczora. Jeżeli zostanie ona oczyszczona ze swojego upływu [krwi], to odliczy sobie siedem dni i potem będzie czysta." Czy wg Starego Testamentu kobieta była w tym czasie nieczysta gdyż miała cykl niepłony i nie mogła urodzić dziecka? Jeśli tak to jak uzasadnić propagowanie przez Kościół naturalnych metod regulacji poczęć?

Odpowiedź:

1. Odpowiadajacy nie czytał tej strony, więc nie wie na ile dokładnie przekazałaś to, co tam napisano. Zasada jest bowiem inna. Jeśli małżonkowie niechcący doprowadzili do takiej sytuacji, to nie mają grzechu. Na pewno podobna zasada ta nieobowiązuje w wypadku masturbacji czy zachowań miedzy narzeczonymi. W tym wypadku należy przede wszystkim stosować się do zaleceń spowiednika. On, mając rozeznanie sprawy (zwłaszcza jeśli to stały spowiednik) mógłby ewentualnie na coś takiego pozwolić (uznając, że czyn nie został popełniony w pełni dobrowolnie, co jest warunkiem by zaistniał grzech ciężki)...

2. Zdobywanie wiedzy grzechem nie jest. Może nim jednak być, jeśli wykorzystuje się sytuacje jako pretekst do osiągnięcia podniecenia seksualnego. Czy akurat "Kamasutra" może być uznana za podręcznik? A może jest to lektura pornograficzna? Odpowiadajacy nie wie, bo jej nie czytał.

3. Nieczystość związana z miesięcznym krwawieniem kobiety nie była związana z płodnym czy niepłodnym cyklem. Po urodzeniu dziecka kobieta też bowiem była uważana za nieczystą (Księga Kapłańska 12, 2-4)...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg