Ania 05.04.2006 14:49

Witam,
Mam na imie Ania i 42 lata, mieszkam w Warszawie
Jestem katoliczka i bardzo bym chciala zostac matka chrzestna.
Wyszłam drugi raz za maz - tylko slub cywilny, z pierwszym slub koscielny.
Czy sa jakies wyjatki w prawie kanonicznym umozliwiajace mi przystapienie do komunii czy zostania matka chrzesna.
Wiele osob zostaje rodzicami chrzestnymi zupelnie przypadkowo, tylko dlatego, ze nie maja zawirowan w zyciu rodzinnym, natomiast nie sa dobrymi rodzicami chrzesnymi, nie maja ochoty wprawadzac wiary w serce dziecka, nie interesuja sie zyciem duchowym, mysla jedynie o bardzo przyziemnych materialnych sprawach.
Ja natomiast mam silna potrzbe zostania prawdziwa matka chrzestna dziecka, chce wprowadzac dziecko w tajniki wiary.
Uwazam, ze rodzice chrzestni to osoby , ktore sluza pomoca biologicznym rodzicom chociazby w tym, ze zaprowadza dziecko do kosciola, wspolnie beda uczestniczyc w mszy swietej, wytlumacza wszystko co niezrozumiale, zainteresuja tematyka bililijna, pokaza co mowi historia czy jaki jest/byl wyraz wiary w malarstwie i poezji. Naucza szacunku do wiary, kosciola, osob duchownych.
Sama marzylam o wlasnie takich rodzicach chrzestnycvh dla wlasnej trojki dzieci i niestety zaden z rodzicow chrzestnych nie jest zainteresowany pomoca w "budowaniu" wiary w umyslach moich dzieci.
Bardzo prosze o pomoc, dziecko , ktorego chce zostac matka chrzestna juz ma 3 miesiace, jestem zaprzyjazniona z rodzicami biologicznymi i moje stanowisko bardzo im odpowiada, nie oczekuja drogich prezentow a raczej tego, ze bedziemy wspolnie uczestniczyc we mszach swietych.
Z powazaniem
Anna

Odpowiedź:

Odnośnie do chrzestnych prawo kościelne stawia nastęujące wymagania:

Kanon 874 § 1: Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Rozwodnicy zasadniczo nie spałniają warunku zawartego w punkcie trzecim. Zawsze jednak mozna póbować przekonać proboszcza, że jest to sytuacja wyjątkowa.

Odnośnie do przyjmowanie komunii przez rozwiedzionych żyjących w nowych w związkach zobacz TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg