Vite 03.04.2006 01:16

Zastanawiam się jak to jest - jak się ma sprawa kar kościelnych zaciąganych mocą samego prawa do kanonu 1324, par. 1, p. 9 oraz par. 3 tegoż samego kanonu, w których stwierdza się, że ten kto bez własnej winy nie wiedział, że do ustawy lub nakazu została dołączona kara, nie jest związany karą wiążącą mocą samego prawa. Jak to więc jest i co to znaczy: "bez winy nie wiedział"? Jeśli to możliwe, proszę o odpowiedź również e-mailem. Szczęść Boże.

Odpowiedź:

Z ignorancją w prawie jest podobnie jak z ignorancją w kwestiach moralnych. Dlatego warto przytoczyć tu wyjaśnienie, jakie odnoście do sumienia przedstawiono w Katechizmie:

1791 Ignorancja często może być przypisana odpowiedzialności osobistej. Dzieje się tak, "gdy człowiek niewiele dba o poszukiwanie prawdy i dobra, a sumienie z nawyku do grzechu powoli ulega niemal zaślepieniu". W tych przypadkach osoba jest odpowiedzialna za zło, które popełnia.

1792 Nieznajomość Chrystusa i Jego Ewangelii, złe przykłady dawane przez innych ludzi, zniewolenie przez uczucia, domaganie się źle pojętej autonomii sumienia, odrzucenie autorytetu Kościoła i Jego nauczania, brak nawrócenia i miłości mogą stać się początkiem wypaczeń w postawie moralnej.

1793 Jeśli - przeciwnie - ignorancja jest niepokonalna lub sąd błędny bez odpowiedzialności podmiotu moralnego, to zło popełnione przez osobę nie może być jej przypisane. Mimo to pozostaje ono złem, brakiem, nieporządkiem. Konieczna jest więc praca nad poprawianiem błędów sumienia.

Cała rzecz sprowadza się wiec do odpowiedzi na pytanie, czy dana osoba dbała o zdobycie odpowiedniej wiedzy o nauce Kościoła...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg