Damian 02.11.2005 15:01

Kiedy mamy do czynienia z tzw. Komunią Duchową ?

przypadek a)nie moge przyjąć Chrystusa bo wiem że popełniłem grzech ciężki , ale uczestnicze przecież we Mszy Swiętej i bardzo chcę się zjednoczyć z Chrystusem.

przypadek b)nie mogę fizycznie przyjąć Chrystusa choć jestem w stanie łaski uświecającej (np. wczoraj w czasie Mszy na cmentarzu zabrakło pokarmu eucharystycznego dla ok. 50 osób, czy można miec pewność że te osoby podjęły Komunię ? ) bo np. jestem cięzko chory ?

2. Często "walczę" (mam pewną wiedzę, wyższe wykształcenie, doswiadczenie w dyskusjach, dysponuje duża elokwencją i ciętymi ripostami) na forum np. onetu z ludźmi skrajnie nienawistnie nastawionymi do KK - czy to sens ?
czy Kościół sobie tego życzy ? czy nie należałoby wyznaczyć dyżurnego teologa któryby mógł sprostowac pewne sprawy na tym forum, byc może ktos by się wyleczył z alergii wobec Boga i Kościoła ?

Odpowiedź:

1. O komunii duchowej mozna mówić i w pierwszym i drugim wypadku.

2. Każdy chrześcijanin powinien bronić swojej wiary. Zobowiązuje do tego między innymi sakrament bierzmowania. Obecność wierzących i broniących swojej wiary na róznych forach na pewno ma sens, bo pokazuje tym ludziom, że wierzący to nie relikt przeszłości...

Na ile Kościół (biskup) powinien wyznaczyć kogoś do takiej pracy... Czasami ma się wrażenie, że to zadanie przerasta siły jednego człowieka. Jest tego zbyt dużo. Ale internet to medium dość nowe... Wydaje się, że stopniowo w Kościele będzie rosło przeświadczenie, że także to medium musi stać się narzędziem oddziaływania na współczesnego człowieka. Bo tego poletka nie wolno Kościołowi oddawać... Niby i dziś robi się już wiele, ale... Chyba mimo wszystko wielu nie zdaje sobie dziś sprawy, że to internet, a nie radio czy telewizja, staje się areopagiem współczesnego świata...

J.