Kasia 30.10.2005 19:07

Dzien dobry.Mam takie pytanie, ktore od dawna mnie nurtuje. Właściwie sama znalazłam na nie odpowiedz ale chcialabym wyjasniena od was. Czemu z katolickich 10ciu przykazan usunieto drugie przykazanie brzmiace mniej wiecej tak:,,nie wolno ci czynic sobie zadnej rzezby ani wizerunku podobnego do CZEGOKOLWIEK w niebie i na ziemi i nie wolno ci sie im klaniac", a z dziesiatego zrobiono dwa?! 10te nie ma w sobie orzeczenia wiec nie jest zdaniem. Jestem tego pewna bo sprawdzalam w Pismie Świetym (w ksiedze Wyjścia 20 rozdziale), ktoremu ufam calym sercem. Jestem tym faktem oburzona bo z tego wynika ze religia katolicka to najbardziej zaklamana i oszukiwana przez duchownych religia na swiecie.Bardzo prosze o szybka i sensowna odpowiedz. Z gory dziekuje.

Odpowiedź:

Najpierw proszę zajrzeć do Katechizmu Kościoła Katolickiego i sprawdzić, czy rzeczywiście Kościół coś wyrzucił. W punktach 2129-2132 (TUTAJ)omówiono zagadnienie tworzenia rzeźb i obrazów. Właśnie w związku z 1 przykazaniem. Zarzut że Kościół coś wyrzucił jest po prostu nieprawdziwy.

Dlaczego w Kościele katolickim (i nie tylko) nie są to dwa, a jedno przykazanie? Bo ich treść jest ta sama.

Przytoczmy tekst w wersji z Księgi Wyjścia (20,1-6)

"1. Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:
2. Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
4. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
5. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
6. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
7. Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy".

Proszę zwrócić uwagę na wiersz piąty. Czyż nie jest on powtórzeniem tego, co napisano w wierszu trzecim? Dlaczego więc to, co jest w wierszu czwartym traktować jako osobne przykazanie, a nie jako rozszerzenie, wyjaśnienie pierwszego?

W historii znany jest jeszcze jeden "podział" przykazań w dekalogu. Jako pierwsze traktuje on zdanie "Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli"...

Jest jeszcze jedno. Przykazania to prawo Starego Przymierza. My jesteśmy dziećmi Nowego. Musimy na Delakog patrzeć w świetle Jezusa Chrystsusa...

Proszę jeszcze koniecznie zajrzeć do wyjaśnienia zamieszczonego TUTAJ .

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg