Karolina Wawer
15.10.2005 12:53
Mira, pastorał, pektorał, paliusz i pierścień to_______
Odpowiedź:
Pastorał - długa laska, zakrzywiona u góry, oznaczająca pasterską władzę (używany także przez biskupów). Jan Paweł II używa pastorału w kształcie krzyża, wykonanego ze srebra.
Paliusz - wąski, biały pas z sześcioma czarnymi krzyżykami, nakładany na ramiona i piersi podczas celebrowania przez papieża Mszy św. Jest wykonany z wełny owiec, poświęconych przez papieża we wspomnienie św. Agnieszki. Zajmują się tym siostry z rzymskiego klasztoru pw. św. Agnieszki. Używają go także kardynałowie.
Pektorał - Ozdobny krzyż wykonany najczęściej ze złota zawieszony na szyi i przypięty na piersi. Czasami znajdują się w nim relikwie. Noszony od XII w. przez papieża oraz biskupów, kardynałów i opatów.
Pierścień - oznacza więź biskupa z kierowanym przez niego Kościołem. W przypadku papieża oznacza jego więź z Kościołem powszechnym. Jest na nim wygrawerowany herb Ojca Świętego. Dla każdego papieża jest odlewany nowy pierścień ze złota uzyskanego ze stopienia pierścienia poprzedniego następcy św. Piotra.
Mira (mirra, myrra) - jest miło pachnącą cieczą, o gorzkim smaku. Sączy się z kory drzewa balsamowego. Gdy wyschnie przybiera postać przezroczystych ziarenek od białawego do ciemnoczerwonego koloru, które przy spaleniu wydają miły zapach i mogą być używane jako kadzidło.Mira w postaci płynnej była w starożytności bardzo lubianym kosmetykiem, używanym zwłaszcza do pielęgnacji skóry. Wonnością tą skrapiano także szaty i łoża, noszono też mirę w woreczkach na piersi, aby stale wdychać jej orzeźwiającą woń. Mira używana była także do balsamowania zwłok, znane było jej działanie lecznicze. Pismo święte wielokrotnie wspomina o mirze. Mira ofiarowana przez mędrców miała zapowiadać mękę Chrystusa. To mirą zakropiono wino podane Panu przed ukrzyżowaniem. Miało znieczulić ból. Mira na piersiach Oblubienicy w słynnej "Pieśni nad pieśniami" symbolizować ma stałą pamięć o cierpieniach Zbawiciela, a wyrażenie "góra miry" ma uosabiać Golgotę.
W.