ewa 03.10.2005 08:49

w jakiej sytuacji ksiądz może odmówić udzielenia chrztu świętego dla miesięcznego dziecka.??
czy matka niezamężna musi wyjść za mąż żeby ochcrzcić dziecko??
czy ksiądz może powiedzieć:"jak weżmiecie ślub i wtedy wam ochrzcze dziecko a jak nie to nie."??
prosze o szybką odpowiedz

Odpowiedź:

Prawo kanoniczne stanowi: (Kan. 868):

"§ 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:

1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;

aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie".

W sytuacji niezamężnej matki raczej nie ma problemu. Jednak gdy owa niezamężna matka mieszka ze swoim partnerem ("jak weźmiecie ślub"), to jest problem. Trudno o gwarancję katolickiego wychowania, gdy rodzice powstępują wbrew jego nauczaniu i nie zamierzają niczego zmieniać...

J.