wojas 23.02.2005 15:44

Mam parę pytań.
Dlaczego Kościół nakazuje w czasie postów powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych? Moim zdaniem to nie ma sensu, bo nie każdy lubii mięso. Post ma być umartwieniem więc każdy sam powinien zrezygnować z tego co lubi, np.papierosy, alkohol czy wogóle zrezygnować z jedzenia,itp.
Dlaczego Kościół wymyslił coś takiego jak post ścisły i jakościowy.Przecież każdy ma swoją miarę. Jeden zje tyle drugi mniej i każdy będzie najedzony.
Pytania w sprawie Przykazań Kościelnych:
1.Może być
2.To przykazanie wprowadza w błąd przeciętnego katolika,bo "pozwala"
na spowiadanie 1 do roku,a powinno brzmieć zachęcająco do
częstszego spowiadania.
3.Jak wyżej.
4.Post powinien być dobrowolny a nie nzkazany,bo moim zdaniem jak
ktoś pości pod przymusem,to post jest nieważny.
5.powiedzmy

Możę się mylę,ale moim zdaniem te nakazy ośmieszają Kościół.
Pozdrawiam.

Odpowiedź:

A. Prawda, że nie każdy lubi mięso. Ci ludzie moga sobie wyznaczyć inny post. Nikt im tego nie zabrania. Ale sporo ludzi mięso lubi. I dla tych jest to pewne umartwienie. Jak wielkie, widać po liczbie tych, którym się ta zasada nie podoba.

B. Mówimy o wstrzemieźliwości (post jakościowy) i poście (post ilościowy). Kościół w tym drugim wypadku nie wyznacza ile kto może zjeść w sensie ilości kalorii czy wagi pokarmu , ale mówi: raz do syta. To chyba tłumaczy Twoje wątpliwości?

1. W porządku

2 - 3. Przykazania kościelne to postawienie minimum wymagań. Kościół ciągle zachęca, by sosiadać się częściej, a Komunię przyjmować jak najczęściej, chocby co tydzień.

4. Nikt nie broni podedjmować dobrowolnych postów. Znów, jak w poprzednik wypadku, chodzi o ustanowienie pewnego minimum. Aby chrześcijanie o poście nie zapomnieli...

5. OK

J.