antoniusz 04.01.2005 16:34

mam pytanie czy pice alkoholu w wieku 18 lat to wielki grzech???? i dlaczego w ogóle alkohol jest zakazany nieletnim kazdy ma swoj rozum i dlaczego to jest grzech????? tak samo przeklinanie dlaczefgo jest grzechem rozumiem bluznienie wobec Boga ale przeklinanaie ?????

Odpowiedź:

Kiedy ma się skończone 18 lat używanie alkoholu nie jest grzechem. Jest nim nadużywanie. Nadużyć można na dwa sposoby: albo pijąc zbyt dużo (utrata kontroli nad sobą) albo pijąc zbyt często (szkodliwość dla zdrowia, nałóg).

Kiedy nie ma się 18 lat w ogóle nie powinno się alkoholu używać. To poważny grzech, a o jego ciężarze niech rozstrzyga spowiednik. Bo nikt nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie. Dlaczego dla małoletnich jest to grzech? Bo wbrew temu co mówisz, młodzi mają w kwestii spożywania alkoholu bardzo ograniczoną umiejętność kontrolowania samego siebie. Bardzo szybko okazuje się, że wypili za dużo. Dawka alkoholu, której dorosły by nie poczuł, u nich prowadzi czasem do wyraźnych objawów upicia. Poza tym często piją, żeby się pokazać (jaką mam mocną głowę, choć wcale takie nie mam). To bardzo niedobry sposób. Spowodowany niedojrzałością osobowości. Poza tym alkohol szkodzi na zdrowiu (fizycznym i duchowym) osobom młodym dużo bardziej niż dorosłym.

2. Zobacz TUTAJ i TUTAJ

J.