jasiu 20.11.2004 23:52

Mam pytanie jaki stosunek ma kościół katolicki do żołnierzy AK którzy wykonywali wyroki smierci na Niemcach w czasie wojny na kolaborantach czy wojskowych. Jak to sie ma do słów Jezusa nadstaw drugi policzek czy kochaj swoich wrogów przeciez ich działanie jest niezgodne z chrzescijanstwem a uwaza sie ich za bohaterów?

Odpowiedź:

Polska nie podpisała kapitulacji. Można powiedzieć, ze AK było narzędziem legalnej polskiej władzy. A ta ma prawo ferować wyroki. Za najcięższe zbrodnie - karę śmierci...

Zarówno zagadnienie kary śmierci jak i kwestia moralności prowadzenia wojny to dwa szczególne przypadki jedynej sytuacji, kiedy można pozbawić kogoś życia: obrony koniecznej. W tej sytuacji była to obrona przed wyjątkowo okrutnym okupantem. Można pytać, czy miała ona w takim wypadku sens, ale nie sposób nie zauważyć, że człowiek ma prawo się bronić. Prawo to jest tym ważniejsze, im większe zło może wyniknąć z niepodjęcia takiej obrony. Pierwszym przykazaniem nie jest bowiem: "nie używaj przemocy", ale "miłuj bliźniego swego jak siebie samego"... Czasami moim obowiązkiem może być to, by stanąć w obronie krzywdzonych. A obowiązkiem państwa jest bronć swoich obywateli...

Co do słów Jezusa... Proszę pamiętać, że Pan Jezus wypowiedział je w kontekście prawa zemsty. Chodziło Mu o to, by być gotowym raczej stracić, niż dokładnie wyrównywac rachunki. Interesujący nas tekst brzmi (Mt 5, 38-42):

"Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz!Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie".

J.

więcej »