Prawo moralne w całym Kościele jest takie samo. Mogą istnieć najwyżej pewne nadużycia. W tym jednak wypadku nie jest tak, jak Pani myśli. 10 lat temu Kongregacja Nauki Wiary wydała list, który przypomina obowiązujące w tej kwestii zasady. Czytamy w niej (w punkcie 4):
"Dla wiernych, którzy pozostają w takiej sytuacji małżeńskiej, jedyną drogą do Komunii św. jest rozgrzeszenie sakramentalne, które może być udzielone tylko tym, «którzy żałując, że naruszyli znak Przymierza i wierności Chrystusowi, są szczerze gotowi na taką formę życia, która nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Oznacza to konkretnie, że gdy mężczyzna i kobieta, którzy z ważnych powodów - jak na przykład wychowanie dzieci - nie mogą uczynić zadość zobowiązaniu separacji, 'postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom'». Wtedy mogą oni przystępować do Komunii św., przestrzegając jednak obowiązku uniknięcia zgorszenia".
Całość tej deklaracji znajdziesz
TUTAJ W roku 2000 wydana została Deklaracja Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych. W drugim punkcie tej deklaracji potwiedzono wcześniejsze nauczanie:
"Natomiast nie znajdują się w stanie habitualnego grzechu ciężkiego wierni rozwiedzeni i żyjący w nowych związkach, którzy nie mogąc z ważnych powodów – jak na przykład wychowanie dzieci „uczynią zadość obowiązkowi rozstania się, postanawiają żyą w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom” (Familiaris consortio, 84) i którzy na podstawie tego postanowienia przyjęli sakrament pokuty. Ponieważ fakt, iż wierni ci nie żyją more uxorio, jest ze swej natury ukryty, podczas gdy ich sytuacja ludzi rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach jest ze swej natury jawna, mogą oni przystępować do komunii eucharystycznej tylko remoto scandalo".
Całość tej deklaracji znajdziesz
TUTAJ Tak więc dla osób rozwiedzionych, żyjących w związu cywilnm istnieje możliwość otrzymania rozgrzeszenia i przyjmowania Komunii pod warunkiem, że:
1. Istnieje ważna przyczyna dla której mieszkają razem (wychowanie dzieci)
2. Roztropnie obiecali, że zaprzestaną współżycia ( i faktycznie w tym postanowieniu trwają)
3. Będą unikali zgorszenia. W parktyce powinni przyjmować Komunię tam, gdzie ludzie ich nie znają...
J.