Lynar 04.05.2004 21:27

Witam znów, mam świerzą porcję wątpliwości.
1. Za co dostaje się karę ekskomuniki? Czy Kościół ma prawo w ten sposób pozbawić kogoś zbawienia, jeśli przyjmiemy, że poza KK nie jest ono możliwe?
2. Czy Kościół przyjmuje, że uratowana przez Jezusa ladacznica to Maria Magdalena? Jeśli tak, to czemu?
3. Czy po życiu w cierpieniu czy chorobie (głuchota, ślepota i inni niepełnosprawni) daje dodatkowe szanse na zbawienie?

Odpowiedź:

1. Sprawy te reguluje prawo kanoniczne. Czasami ekskomunika jest wymierzana mocą samego prawa, kiedy indziej musi być deklarowana. Najlepiej będzie, jeśli zapoznasz się z kanonami regulującymi kwestie kar w Kościele. Znajdziesz je w szóstej księdze Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kliknij TUTAJ . MOżesz też zajrzeć TUTAJ

Uzasadnienie słuszności stosowania takiej kary znajdziesz pod adresem:
http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_29.htm

2. Dlaczego Kościół miałby przyjmować jako prawdę coś, co nie ma podstaw w Ewangelii i nie znajduje uznania wśród znajacych tę problematykę? Owszem, w przeszłości niektórzy te postacie utożsamiali (czasem też utożsamiano jawnogrzesznicę z Maria z Betanii). Ale nie ma ku temu żadnych racjonalnych powodów.

3. Bóg jest sprawiedliwym sędzią. Jeśli tu na ziemi dopuścił na człowieka cierpienie, to zapewne jakoś to owemu czlowiekowi wynagrodzi w wieczności. Tę prawdę zdaje się potwierdzać przypowieść o bogaczu i Łazarzu (Łk 16, 19-31).

J.