Student, IIIr Administracji 29.03.2004 12:47

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Piszę do Księdza ten list ponieważ od dłuższego czasu nurtuje mnie kilka pytań na które, po obejrzeniu „Pasji” M.Gibsona , odpowiedz wydaje mi się jeszcze mniej jednoznaczna niż kiedyś.
Na początku chciałem się jeszcze Księdza zapytać o Księdza zdanie na temat samego filmu i to zarówno jeśli chodzi o jego wartość religijną jak i artystyczną.
(...)


1. Jaka jest rzeczywiście wina Piłata? Skazał na śmierć Boga-Człowieka-to nie ulega wątpliwości, ale próbował Go uwolnić. Chrystus mówi do Piłata: „ten, który mnie wydał w ręce twoje ponosi dużo większą winę”. W filmie ukazano również dobrze czysto ludzkie pobudki decyzji Piłata: obawa przed utratą zaufania Cezara, stratą posady, a może i własną śmiercią z rąk podjudzanego przez arcykapłanów tłumu.

2. Dlaczego tak bardzo akcentuje się to, że Szymon z Cyreny ZOSTAŁ PRZYMUSZONY do niesienia krzyża? Być może był zmęczony, bo wracał z pola. Może w ogóle o Chrystusie nie słyszał, a może nie wiedział, że to właśnie Jego prowadzą na Golgotę? Może wreszcie bał się o swoje życie, bo przecież żołnierze mogli z nim zrobić to, co tak naprawdę chcieli.
Chrystus nigdy się nie wywyższał, a za wzór i ideał do naśladowania stawiał dzieci, a konkretnie ich cechy: bezgraniczną miłość, szczerość, prostotę. Dlaczego z taką surowością dziś Kościół nie potępia naszego egoizmu w kontaktach z drugim człowiekiem?

3. Czy słyszał Ksiądz o organizacji Gedeonitów? Czy to jest naprawdę jakaś organizacja chrześcijańska, czy może jakaś sekta? Rozdawali Pismo Święte Nowego Testamentu ( może je Ksiądz miał w ręku: mały format, niebieska okładka). Czy można z niego korzystać? Moje wątpliwości budzi np. stwierdzenie, że Chrystus został zmartwychwzbudzony- sugeruje więc to, że ktoś Go „wzbudził”, a my w wyznaniu wiary mówimy „zmartwychwstał”, czyli wierzymy, że sam to uczynił.

4. Jeżeli czytał Ksiądz książkę „Potęga podświadomości” J. Murphy, to co o niej sądzi? Autor bardzo często odwołuje się do Pisma Świętego, ale interpretuje je w wielu miejscach inaczej niż to zwykle można usłyszeć w Kościele. Czy nie jest czasem tak, że autor gloryfikując możliwości naszej podświadomości, występuje przeciwko pierwszemu Bożemu przykazaniu? Podświadomość staje się dla nas bożkiem.

Jeżeli znajdzie Ksiądz trochę czasu i odpowie na mój list będę BARDZO WDZIĘCZNY.
Jakby co, to niech się Ksiądz nie spieszy, bo ja mam czas i cierpliwie będę czekał.

P.S. Życzę owocnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy! Dla mnie czas Wielkiego Tygodnia to najwspanialszy czas w roku Kościelnym.

Odpowiedź:

Odpowiadający (który nie jest księdzem) pozwolił sobie nieco skrócić ów list, gdyż dział ten służy nie wyrażaniu opinii, a zadawaniu pytań. Opinię o filmie (i inne) można zamieszczać na forum ( http://forum.wiara.pl/ )

0. Na temat wartości historycznej i teologicznej filmu zobacz TUTAJ i TUTAJ

O wartości artystycznej filmu trudno się wypowiadać, bo odbiór zawsze zależy od konkretnego człowieka. Odpowiadającemu film się podobał. Więcej opinii na ten temat znajdziesz TUTAJ

1. Wina Piłata polega przede wszystkim na tym, że zabrakło mu odwagi, by uwolnić człowieka, o którego niewinności był przekonany. Niestety, tego typu historie mają miejsce w całych dziejach ludzkości, także dziś.

2. W Ewangelii Mateusza napisano (27,32) Wychodząc spotkali pewnego człowieka z Cyreny, imieniem Szymon. Tego przymusili, żeby niósł krzyż Jego". Szczegółów nie znamy, wizja Twórców filmu była właście taka, jak nam to przedstawili.

3. O Gedeonitach dowiesz się więcej czytając wywiad ze strony:
http://www.webmedia.pl/siz/03-2/gedeonn.htm

4. Odpowiadający podziela Twoje obawy dotyczące książek tego autora. Dał temu wyraz w jednej z wcześniejszych odpowiedzi, którą możesz znaleźć TUTAJ

J.

więcej »