pielęgniarka 09.09.2003 10:55

Wracając do pytania z 30.08 dotyczącego "łapówek", które dają rodziny chorych czy też oni sami. Pracuję w szpitalu i dostajemy różne rzeczy od pacjentów. 1.Czy zatem otrzymanie od pacj. czy też jego rodziny czegoś słodkiego lub kawy przy wypisie ze szpitala czy też śmierci pacj. jest grzechem?
2. Po śmierci pacj. otrzymałyśmy dość dużą kwotę pieniędzy od rodziny pacj. , zaznaczając, że to w podziękowaniu za opiekę. Czy to też jest grzech?

Odpowiedź:

Prezent ofiarowany przy wypisie ze szpitala na pewno nie jest łapówką. Podobnie przyjęcie go w dowód wdzięczności za opiekę nad pacjentem po jego śmierci. O łapówce można mówić wtedy, gdy ów prezent został wręczony przed lub w trakcie leczenia. Też jednak nie zawsze mamy wtedy do czynienia z łapówką. Wydaje się, że nie ma co robić problemu z drobnych upominków. Czekoladki, kawa, to niezobowiązujące prezenty, które na dodatek chorzy lub ich rodzina wręczają często wbrew woli lekarza czy pielęgniarki. Podobnie bywa czasami – niestety - z pieniędzmi. Dający je nie chcą przyjąć do wiadomości, że nie jest to potrzebne. Odmowę traktują jako niechęć do porządnego zajęcia się pacjentem. Albo – co gorzej – odbierają to jako potrzebę darowania większej sumy pieniędzy. Grzechem byłoby natomiast uzależnienie sumiennej opieki nad chorym od otrzymania korzyści materialnej...

J.