Marysia 15.08.2003 22:09

Szczęść Boże!
Chciałam zapytać się Was, jaka jest definicja liturgii. Czym różnią się nabożenstwa liturgiczne od paraliturgicznych? Jakie jest kryterium podziału (dlaczego coś jest liturgią, a coś nie jest)? Chodzi mi o istotę, nie o opisy i etymologię słowa. Nie umiałam znaleźć czystej definicji w KKK.
Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź:

W Konstytucji o liturgii Soboru Watykańskiego II znajdujemy zapis:

„Słusznie uważa się liturgię za wykonywanie kapłańskiego urzędu Chrystusa; w niej przez znaki widzialne wyraża się i w sposób właściwy poszczególnym znakom urzeczywistnia uświęcenie człowieka, a Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, mianowicie Głowa i Jego członki, wykonują całkowity kult publiczny"

Warto zwrócić w niej uwagę przede wszystkim na dwa elementy, czasem nazywane nurtem zstępującym i wstępującym liturgii: dokonujące się w liturgii uświęcenie człowieka i oddawanie czci Bogu.
Liturgią nazywamy zasadniczo te obrzędy, które towarzyszą sprawowaniu sakramentów, sakramentaliów oraz Liturgię Godzin (brewiarz). Nabożeństwa paraliturgiczne to wszelkie inne nabożeństwa, np: adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale itp.

Informacje na ten temat znaleźć można na stronie http://www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/modlitwa/ , oraz podstronie http://www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/modlitwa/paraliturgiczne/

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg